Data publikacji: 2022-04-25, 0:00

Otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu i przekazanie wozu OSP Latowicz

W piątek 22 kwietnia 2022 roku dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu, która mieści się przy ulicy Rynek 6A.

Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi, którego dokonali:

• Pani Teresa Wargocka - Poseł na Sejm RP
  • Pan Szymon Gutowski z ramienia Pana Daniela Milewskiego - Posła na Sejm RP
  • Pan Czesław Mroczek - Poseł na Sejm RP
  • Pani Maria Koc - Senator RP
  • Pani Janina Ewa Orzełowska - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego
  • Pan Dariusz Stopa - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Delegatury w Siedlcach reprezentujący Pana Adama Struzika - Marszałka województwa Mazowieckiego
  • Pan Sylwester Dąbrowski - Wojewoda Mazowiecki
  • Pan Łukasz Jarocki - Kierownik Działu Komunikacji i Promocji Instytutu Książki
  • Pan Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy Latowicz
  • Pani Anna Niedek - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu

Następnie Proboszcz parafii Latowicz - ks. Bogusław Wnuk dokonał ceremonii poświęcenia budynku, po której nastąpiło przejście do sali konferencyjnej, gdzie Dyrektor Anna Niedek i Naczelnik Paweł Kania Prezesa Zarządu Odział Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Latowiczu oficjalnie przywitali zaproszonych gości.

Wkrótce potem poproszony o zabranie głosu został Pan Bogdan Świątek-Górski - Wójt Gminy Latowicz wyrażając wdzięczność wszystkim zaangażowanym w tworzenie nowej placówki. Budowa tak wspaniałego obiektu była możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 2 "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020" w wysokości około 964 tysiąca złotych. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki. Zaś z Samorządu Województwa Mazowieckiego w Ramach Instrumentu Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego w kwocie 2,1 miliona złotych. Biblioteka spełnia standardy w zakresie obsługi użytkowników bibliotek poprzez kryteria Certyfikatu Biblioteki+.

Z przygotowanej prezentacji, która przybliżyła rys historyczny Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu dowiedzieliśmy się o prowadzonych przedsięwzięciach, realizowanych projektach oraz o szerokiej działalności i zadaniach o charakterze kulturalnym.

Uroczystość została uświetniona występem muzycznym przygotowanym przez młodych wykonawców: Angelikę Wronowską, Julię Wronowską i Szymona Litkę.

Po zakończeniu części artystycznej przybyli goście wygłosili zabrali głos, gratulując zwieńczonej inwestycji. Pani Maria Koc - Senator RP odczytała list gratulacyjny, który specjalnie na tę uroczystość wystosował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński.

Obecni goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy poświęconej Antoniemu Kuźniarskiemu, wystawy pozycji książkowych naszych regionalistów: dr Zygmunta Tomasza Gajowniczka i Zdzisława Franciszka Ćmocha, oraz wystawy prac autorstwa: Sandry Adamiec, Jagody Banaszek, Amelii Chrzanowskiej, Adriana Gajowniczka, Katarzyny Sucheckiej, Angeliki Wronowskiej, Julii Wronowskiej oraz Marty Sucheckiej.

W drugiej części uroczystości przed gmachem GBP w Latowiczu miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji przekazania i poświęcenia samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej Latowicz.

Otwarcie nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu to szczególne wydarzenie, otwierające przed Biblioteką nowe możliwości rozwoju. Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań, tętniącej życiem, a przede wszystkim otwartej na potrzeby lokalnej społeczności .

Dziękujemy wszystkim zaproszonym i przybyłym gościom na uroczystość otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu.

Anna Niedek

Dyrektor GBP

Zadanie pn. Budowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego.

#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka

Inwestycję zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020