Data publikacji: 2023-12-01, 11:43

Ilość wyświetleń: 254

Kontrole przestrzegania uchwały antysmogowej oraz zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych


Odsłuchaj

Powrót

W związku z trwającym sezonem grzewczym informujemy, iż ruszają kontrole źródeł ciepła oraz przestrzegania zakazu spalania odpadów. Kontrole będą prowadzone przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Latowicz. Czynności kontrolne wykonywane będą bez wcześniejszego zawiadomienia w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika, który zgodnie z przepisami prawa zobowiązany jest umożliwić przeprowadzenie kontroli.

 Osoba kontrolowana powinna udostępnić wszelkie posiadane dokumenty dotyczące źródła ogrzewania, np. instrukcję użytkowania, certyfikaty, które potwierdzają klasę kotła, oraz certyfikat jakości węgla, który należy pozyskać przy zakupie opału. Sprawdzane będą kotłownie i pomieszczenia, w których znajdują się źródła ciepła.

Należy sprawdzić, czy na piecu znajduje się tabliczka znamionowa i odczytać z niej klasę kotła. Brak informacji w instrukcji eksploatacji i na tabliczce, oraz brak tabliczki znamionowej, oznacza, że kocioł nie spełnia kryteriów żadnej klasy (jest to tzw. kopciuch - kocioł pozaklasowy).

Informujemy, iż zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa mazowieckiego od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zakaz eksploatacji pozaklasowych źródeł ciepła.

Użytkownikom instalacji naruszającym przepisy uchwały antysmogowej grozi kara grzywny do 5000 zł lub mandat w wysokości 500 zł. Należy również pamiętać, iż za nie wpuszczenie na teren własnej posesji lub utrudnianie kontroli upoważnionym pracownikom urzędu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 225 § 1 Kodeksu karnego.

Logotypy Unii Europejskiej, RP oraz Mazowsza