Harmonogram zebrań OSP oraz sprawozdanie za rok 2017
XXVIII sesja Rady Gminy Latowicz

W dniu 29 grudnia br. (piątek) o godz. 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy
Głównym punktem w zaplanowanym porządku obrad jest uchwalenie budżetu gminy na rok 2018.
-
Zaplanowano także między innymi:
- uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018
- podjęcie uchwały w sprawie wykazu wydatków w budżecie Gminy Latowicz na rok 2017, które nie wygasają z końcem 2017 roku.
- w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2017
Szczegółowy porządek obrad sesji zamieszczony został w Biuletynie Informacji Publicznej.
Informacja Wójta Gminy Latowicz

Wójt Gminy Latowicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie w 2018r., odbioru bądź demontażu i odbioru odpadów zawierających azbest pochodzących z pokryć dachowych. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, rolnicy, posiadający na terenie gminy Latowicz budynki mieszkalne lub gospodarcze pokryte wyrobami zawierającymi azbest.
Dofinansowaniu podlegają w 100% koszty odbioru lub demontażu i odbioru odpadów niebezpiecznych zawierających azbest pochodzących z pokryć dachowych w postaci płyt falistych oraz płaskich.
Na podstawie złożonych wniosków Gmina Latowicz wystąpi z wnioskiem o udzielenie dofinansowania do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska udziela dotacji do 85% kosztów zadania, pozostałe 15% pochodzi z budżetu Gminy Latowicz.
Z dofinansowania mogą korzystać mogą osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, budynków mieszkalnych i budynków gospodarczych zlokalizowanych na terenie gminy Latowicz.
Dofinansowanie, zgodnie z regulaminem przyznawania dotacji WFOŚiGW nie obejmuje osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz sytuacji kiedy obiekt z którego zostały zdemontowane/zostaną zdemontowane pokrycia azbestowe jest wykorzystywany przez inną osobą (np. domownika) do prowadzenia działalności gospodarczej.
Dofinansowanie nie obejmuje osób, które we własnym zakresie dokonały czynności demontażu oraz przekazania do unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, i występują z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.
Urząd Gminy Latowicz może odmówić uwzględnienia wniosku w całości w przypadku znacznych ilości zgłaszanego do odbioru lub demontażu azbestu. Zgłaszane ilości mogą być porównywane z inwentaryzacją azbestu dostępną w Bazie Azbestowej.
Wniosek należy złożyć w pokoju nr 15 Urzędu Gminy w Latowiczu, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz, w godz. 8.00-15.00. Nabór trwa do 15 stycznia 2018 r. Termin naboru wniosków od mieszkańców może zostać skrócony ze względu na harmonogram naboru wniosków ogłoszony przez WFOŚiGW. Wnioski o dofinansowanie będą realizowane według kolejności ich składania do momentu, kiedy szacowany koszt zadania obejmującego demontaż, odbiór, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Latowicz w 2018 r. przekroczy kwotę jaka Gmina zamierza przeznaczyć na sfinansowanie powyższego zadania przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
UWAGA!
Dofinansowanie nie pokrywa kosztów związanych z zabezpieczeniem więźby dachowej oraz zakupem i montażem nowych pokryć dachowych oraz kosztów
uzgodnień i dokumentacji technicznej.
-
Zainteresowanie osoby zobowiązane są do złożenia następujących dokumentów:
- Wniosek o odebranie odpadów zawierających azbest
- Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest
- Informacja o wyrobach zawierających azbest
- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące pomocy publicznej
- Oświadczenie właściciela/zarządcy nieruchomości
-
UWAGA!
- Informacje dot. zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę
- Formularz zgłoszenia demontażu pokryć budowlanych
- Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości
W przypadku demontażu należy dokonać zgłoszenia wykonania robót budowlanych polegających na demontażu pokryć dachowych w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, a kopię zgłoszenia załączyć do wniosku.
-
W przypadku osób prowadzących działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej,
rybnej i leśnej, należy dodatkowo złożyć następujące dokumenty:
- Formularz informacji przedstawianych przez Wnioskodawcę
- Oświadczenie wnioskodawcy o otrzymaniu/nieotrzymaniu pomocy
Informacja Wójta Gminy Latowicz

Aktualizacja(21.12.2017) Awaria została usunięta.
W dniu 20.12.2017r., nastąpiła awaria sieci kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki z miejscowości Wielgolas. Do czasu usuniecia awarii prosimy o ograniczenie korzystania z kanalizacji sanitarnej mieszkańców Wielgolasu.
Za niedogodności przepraszamy.
Konkurs architektoniczno-urbanistyczny - aktualizacja

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Przedmiotem konkursu jest opracowanie szczegółowej koncepcji architektoniczno - urbanistycznej zagospodarowania terenu położonego pmiędzy kościołem a kompleksem boisk sportowych na dz. ew. 612 613 i 611/3 w miejscowości Latowicz wraz z koncepcją funkcjonalną.
-
Konkurs ma charakter otwarty.
- Termin zadawania pytań dotyczących Konkursu – do 24.11.2017r.
- Termin udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące Konkursu – do 28.11.2017r.
- Termin złożenia prac konkursowych – do 15.12.2017r.
- Ogłoszenie wyników Konkursu – do 22.12.2017r.
Uprzejmie informujemy o przedłużeniu terminu składania prac w konkursie do dnia 8 stycznia 2018r.
Informacja o przedłużeniu składania wniosków
Informacja Wójta Gminy Latowicz

Wójt Gminy Latowicz uprzejmie informuję o możliwości pozyskania środków w ramach "Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018" na realizację przez gminy zadań istotnych dla sołectw z terenu Mazowsza.
-
Dofinansowanie będą mogły otrzymać zadania o charakterze bieżącym, w obszarach:
- ład przestrzenny, zieleń gminna i zadrzewienia, np.: tworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących terenów zielonych, zieleńców, trawników, parków, skwerów, ogrodów botanicznych,
- remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej, w tym świetlic i domów kultury, strażnic OSP, stadionów, trybun, siłowni, hal sportowych, basenów, skwerków czy wiat rekreacyjnych, boisk sportowych, skateparków, siłowni zewnętrznych, parków, placów zabaw, sal zabaw,
- zakup instalacji pełniących funkcje publiczne, służących użyteczności publicznej (m.in. szatnie przy boiskach, miejsca spotkań i rekreacji mieszkańców itp.) wraz z ich wyposażeniem, o remont, wyposażenie gminnych bibliotek publicznych (punktów bibliotecznych) zlokalizowanych na terenach wiejskich wraz z zakupem książek,
- wsparcie rozwoju i promocja twórczości folklorystycznej, rękodzieła ludowego i innej twórczości kulturalnej (np. zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych).
Gmina Latowicz w ramach „MIAS MAZOWSZE 2018” może przesłać do Województwa Mazowieckiego maksymalnie dwa wnioski o pomoc finansową, odnoszące się do dwóch różnych zadań. Maksymalna kwota dofinasowania zadania to 10 tyś. złotych.
Nabór wniosków trwa do 10.01.2018 r.
W związku z powyższym prosimy Rady Sołeckie o podjęcie uchwał stwierdzających potrzebę realizacji przez gminę danego zadania (z katalogu zawartego powyżej) istotnego dla sołectwa i dostarczenie ich do Urzędu Gminy (sekretariat) w terminie do 28 grudnia br. do godz. 16.00.
Informacja o wyborze partnera

Komisja powołana do oceny ofert złożonych w otwartym naborze ofert na wybór partnera spoza sektora finansów publicznych do wspólnej realizacji projektu w ramach działania 10.1.1 Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dokonała oceny ofert złożonych w naborze.
- W załączeniu protokół komisji oraz informacja o wyborze partnera.
- Protokół
- Informacja o wyborze
Możliwa przerwa w dostawie wody

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mrozach informuje mieszkańców Gminy Mrozy Cegłów i Latowicz, do których dostarczana jest woda z SUW Piaseczno, że dniu 15.12.2017 roku w godzinach 10:00-15:00 może nastąpić spadek ciśnienia lub nawet przerwa w dostawie wody. Utrudnienia mogą wystąpić ze względu na fakt konieczności wymiany urządzeń elektronicznych na SUW Piaseczno. Za utrudnienia przepraszamy.
Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mrozach Stanisław Konopka
Informacja Głównego Inspektoratu Weterynarii

Informacja Głównego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie, dotycząca postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.
-
Do pobrania:
- Ulotka
Regionaly Dyrektor Ochorony Środowiska - obwieszczenie
Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie postępowania administarcyjnego dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie linnii 400 kV.
Informacja dotycząca inwestycji gminnych realizowanych w 2017r

Trwają intensywne prace związane z budową wodociągu na koloniach miejscowości Kamionka w kierunku Kiczek. Wybudowany zostanie odcinek sieci wodociągowej o długości 1987m o średnicy fi 160mm i fi 110mm. Zadanie przewiduje wykonanie przyłączy wodociągowych do 8 posesji.
Realizacja inwestycji zapewni mieszkańcom wymaganą ilość wody dla potrzeb bytowo-gospodarczych i przeciwpożarowych, a także spowoduję dywersyfikacja ryzyka braku dostaw wody na teren gminy Latowicz ze stacji uzdatniania wody w Piasecznie (gm. Cegłów) w przypadku awarii na istniejącej sieci poprzez wykonanie zasilenia pierścieniowego. Planuje się zakończenie inwestycji w styczniu 2018r.
Wykonawcą zadania wyłonionym w przetargu nieograniczonym jest Eko-Tech Zakład Usług Technicznych Budownictwa Komunalnego z Łukowa. Wartość realizowanej inwestycji wg. umowy z wykonawcą wynosi ok. 228 tys. zł. Inwestycja finansowana jest ze środków budżetu gminy Latowicz oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Miło nam poinformować że w drugiej połowie 2017r. udało się zrealizować trzy inwestycje drogowe. Dzięki temu z roku na rok wzrasta jakość infrastruktury drogowej na terenie gminy.
W sierpniu wykonano przebudowę ulicy Nadrzecznej w Latowiczu. Została wykonana nowa nawierzchnia ulicy z mieszanki mineralno-asfaltowej na odcinku długości 371 m oraz pobocza z tłucznia. Koszt przebudowy ulicy wyniósł ok. 130 tys. zł. Realizacja zadania była możliwa dzięki pozyskanej dotacji z Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie ok. 82,5 tys. zł
We wrześniu zakończono modernizację drogi Wężyczyn-Stawek. W ramach zadania wykonano utwardzenie drogi tłuczniem kamiennym na odcinku długości 2 600 m. Dzięki poprawie stanu drogi, która stanowi dojazd do licznych pól i łąk oraz gospodarstw rolnych poprawią się warunki funkcjonowania gospodarstw. Wartość zrealizowanej inwestycji wg. umowy z wykonawcą robót wyniosła ok. 227 tys. zł. Wykonawcą wyłonionym w przetargu nieograniczonym była FHU Waldemar Salamon z Siennicy. Na realizację zadania gmina pozyskała dotację z Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 113 tys. zł.
W listopadzie zakończono prace przy przebudowie drogi gminnej 220716W w Budach Wielgoleskich. W ramach przebudowy wykonano nawierzchnię z mieszanki mineralno-asfaltowej na odcinku długości 751 m o szerokości 5m oraz obustronne pobocza z tłucznia. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Wykonanie inwestycji której całkowity koszt wyniósł ok. 260 tys. było możliwe dzięki zabezpieczeniu środków w budżecie Gminy Latowicz na rok 2017r. oraz dotacji z Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 38 tys. zł.
Zmagania tenisowe w Latowiczu

Dzień 1 grudnia 2017 roku już od samego rana nie zapowiadał się optymistycznie. Zimno, smutno i pochmurno, a wszystko z powodu braku prądu. Na szczęście wszyscy tenisiści zgromadzeni w sali gimnastycznej w Latowiczu mieli gorące serca i zapał do sportowej rywalizacji o puchary: Dyrektora Zespołu Szkół w Latowiczu, p. Wiesławy Kosobudzkiej i Wójta Gminy Latowicz, p. Bogdana Świątka-Górskiego.
W turnieju wzięło udział 68 zawodników, spośród których najwyższe lokaty zajęli i zdobyli:
-
Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Latowiczu:
- I miejsce - Alan Izdebski (Latowicz)
- II miejsce - Wojciech Śledź (Latowicz)
- III miejsce- Błażej Parzyszek (Wielgolas)
- I miejsce - Dominika Chmielewska (Latowicz)
- II miejsce - Oliwia Lech (Wielgolas)
- III miejsce - Martyna Malka (Latowicz)
- I miejsce - Bartłomiej Całka (Wielgolas)
- II miejsce - Filip Chmielewski (Dębe Małe)
- III miejsce - Sebastian Wójcik (Wielgolas)
- w kategorii klas I-III:
- w kategorii dziewcząt z klas IV-V:
- w kategorii chłopców z klas IV-V:
-
Puchar Wójta Gminy Latowicz:
- I miejsce - Angelika Wronowska (Latowicz)
- II miejsce - Oliwia Cieślak (Żaków)
- III miejsce - Oliwia Izdebska (Latowicz)
- I miejsce - Mateusz Myka (Wielgolas)
- II miejsce - Jakub Kwiatkowski (Wielgolas)
- III miejsce - Piotr Trejda (Żaków)
- I miejsce - Angelika Myka (Wielgolas)
- II miejsce - Aleksandra Jaroń (Wielgolas)
- III miejsce - Faustyna Łodyga (Wielgolas)
- I miejsce - Piotr Chabrowski (Żaków)
- II miejsce - Adrian Niedek (Latowicz)
- III miejsce - Jakub Tomaszewski (Latowicz)
- w kategorii dziewcząt z klas VI-VII:
- w kategorii chłopców z klas VI-VII:
- w kategorii dziewcząt z gimnazjum:
- w kategorii chłopców z gimnazjum:
Dziękuję Panu Wójtowi i Pani Dyrektor za objęcie Turnieju Honorowym Patronatem, a wszystkim zawodnikom i ich opiekunom gratuluję i życzę kolejnych sportowych sukcesów. Za pomoc w sędziowaniu składam podziękowanie p. Januszowi Wójtowiczowi oraz uczniom: Kamili Gajowniczek, Angelice Chrzyptowicz, Oli Redzie, Marcie Choszcz, Maćkowi Kopaczewskiemu i latowickim zawodnikom; p. Piotrowi Urbaniakowi i p. Markowi Wardzyńskiemu za okazane wsparcie.
p. Bożena Kania
Ogłoszenie o naborze na stanowisko asystenta rodziny

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Latowiczu ogłasza nabór na stanowisko nieurzędnicze: "Asystent rodziny".
Bliższe informacje pod numerem telefonu : 25 752 10 89 wew. 2
Kierownik GOPS
/-/ Hanna Aklsamitowska
Informacja Państwowego Instytutu Weterynarii

Informacja Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie dotycząca afrykańskiego pomoru świń.
-
Do pobrania:
- Ulotka
Rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków komunalnych w Latowiczu

W dniu 30 listopada 2017.r pomiędzy Gminą Latowicz a Konsorcjum firm:
Adamczyk i Syn Sp z o.o. - lider konsorcjum
ul. Furmana 15, 41-300 Dąbrowa Górnicza
NIP 629 22 61 117
REGON 278134848
oraz
"Quantum-Bio" Sp z o.o. - Partner Konsorcjum
ul. Łukowa 8, 43-300 Bielsko Biała
NIP 937 267 37 86
REGON 361 331 823
Została zawarta umowa na wykonanie zadania pn: "Rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków komunalnych w Latowiczu – I etap wraz z modernizacją sieci kanalizacji sanitarnej"
Termin wykonania przedmiotu umowy - 31 maja 2019r.
Wynagrodzenie ryczałtowe brutto: 5 503 812,82 zł
Zadanie będzie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
![]() |
![]() |
![]() |
Badania rolne
- Dokumenty do pobrania
- Pismo
- Informacja o badaniach
Spotkanie szkoleniowe dla mieszkańców gminy Latowicz - w dniu 06.12.2017
Informacja KPP w Mińsku Mazowieckim

Dzielnicowi Komisariatu Policji w Mrozach i Posterunku Policji w Kałuszynie podobnie jak w ubiegłym półroczu, również i w tym zakreślili najważniejsze kierunki swoich działań, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w miastach i gminach Mrozy, Kałuszyn, Cegłów i Latowicz. Do końca 2017 roku dzielnicowi będą prowadzić działania w ramach opracowanych półrocznych planów działania priorytetowego dla swoich rejonów służbowych...
Więcej informacji na stronie KPP w Mińsku MazowieckimVI Powiatowe Forum Kultury
Otwarty nabór partnerów w celu realizacji projektu w ramach Poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Gmina Latowicz na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2014r., poz. 1146), ogłasza konkurs ofert współpracy do realizacji projektu, który będzie złożony w konkursie ogłoszonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1 Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych)
Wydłużenie terminu naboru partnera
Termin do składania zgłoszeń w naborze partnera, w celu wspólnej realizacji projektu w ramach Poddziałania 10.1.1
Edukacja ogólna ( w tym w szkołach zawodowych) Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 zostaje wydłużony do
8 grudnia 2017 r.
- Dokumenty do pobrania:
- Regulamin
- Zarządzenie wójta
- Ogłoszenie
- Formularz oferty
- Zmiana zarządzenia
- Zarządzenie - powołanie komisji
Konkurs architektoniczno-urbanistyczny

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Przedmiotem konkursu jest opracowanie szczegółowej koncepcji architektoniczno - urbanistycznej zagospodarowania terenu położonego pmiędzy kościołem a kompleksem boisk sportowych na dz. ew. 612 613 i 611/3 w miejscowości Latowicz wraz z koncepcją funkcjonalną.
-
Konkurs ma charakter otwarty.
- Termin zadawania pytań dotyczących Konkursu – do 24.11.2017r.
- Termin udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące Konkursu – do 28.11.2017r.
- Termin złożenia prac konkursowych – do 15.12.2017r.
- Ogłoszenie wyników Konkursu – do 22.12.2017r.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Latowicz

Lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w naszej gminie, rozpoczęły się w Latowiczu 9 listopada 2017 r. uroczystą Mszą Świętą w intencji ojczyzny, sprawowaną przez proboszcza Parafii Latowicz ks. Ryszarda Mierzejewskiego. Następnie, w asyście pocztów sztandarowych: 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół w Latowiczu: Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Latowiczu, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Latowiczu oraz Szkoły Podstawowej im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie, nastąpił przemarsz uczestników pod Kopiec Bojowników o Niepodległość 1905-1918, złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienie Wójta Gminy Bogdana Świątka Górskiego, apel poległych.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w siedzibie Zespołu Szkół w Latowiczu, gdzie odbyła się akademia, przygotowana przez nauczycieli i uczniów tegoż Zespołu. Zebrani obejrzeli przedstawienie słowno-muzyczne "Opowiedz nam historio", przypominające współczesnym wydarzenia z historii narodu polskiego.
W uroczystościach wzięli udział: Proboszczowie Parafii Rzymskokatolickich w Latowiczu i w Wielgolesie, p. Marian Gaładyk z Oleksianki - jedyny żyjący na terenie gminy kombatant, przedstawiciele władz samorządowych gminy, jednostek organizacyjnych gminy, przedsiębiorców i instytucji, organizacji pozarządowych, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy.
11 listopada 2017 r., w 99 rocznicę odzyskania, po 123 latach niewoli, niepodległości przez Polskę, w kościołach parafialnych na terenie gminy Latowicz, zostały odprawione msze święte w intencji ojczyzny.
Po nabożeństwie, koncelebrowanym przez ks. Ryszarda Mierzejewskiego, w kościele p. w. Świętego Walentego w Latowiczu, Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy, Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu, uczniowie, pracownicy Urzędu Gminy i mieszkańcy zapalili znicze w miejscach upamiętniających walczących o niepodległość.
Po Mszy Świętej w Sanktuarium Maryjnym w Wielgolesie, księża: Kapelan Wojska Polskiego ks. Piotr Łuński, sprawujący mszę św., ks. Dariusz Franczak - Proboszcz Parafii w Wielgolesie, przedstawiciele Rady Gminy, Urzędu Gminy, parafianie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w powstaniu styczniowym, odmówili wspólną modlitwę za poległych w walce o wolność, odśpiewali hymn państwowy.
Biało-czerwone kwiaty zostały także złożone we wsi Budziska w miejscu upamiętniającym walczących o wolność, jakim jest Kopiec z krzyżem usypany przez mieszkańców gromady Budziska ku czci bohaterów walczących za ojczyznę.

I Turniej Niepodległościowy na Orliku w Latowiczu

W dniu 12-11-2017r odbył się Pierewszy Turniej Niepodległościowy na Orliku w Latowiczu. Do turnieju przystapiło 8 drużyn. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy po cztery zespoły. Z czego dwie najlepsze drużyny awansowały do kolejnej fazy turnieju.
I tak w meczu o 3 miejsce drużyna z Mrozów okazała sie lepsza od drużyny z Wielgolasu pokonując ją 2:1. W finale zmierzyły się zawodnicy z CWKS Laliny oraz To Tylko My, gdzie górą okazała sie ta pierwsza zwyciężając 1:0.
- Klasyfikacja końcowa
- CWKS Laliny
- To Tylko My
- Mrozy
- Wielgolas
- Klasyfikacja indywidualna
- Najlepszy bramkarz - Damian Pułtorak
- Najlepszy strzelec - Adrian Święch
- Najlepszy zawodnik - Wiktor Sabak
Statuetki i nagrody zwycięzcom wręczali Wójt Gminy Bogdan Świątek - Górski oraz proboszcz parafii Wielgolas ks. Dariusz Franczak.
Turniej odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy i Parafii Wielgolas.
Pomysłodawcą Turnieju był animator orlika w Latowiczu p.Zbigniew Stanikowski

Szkolenia dla rolników

MODR Odział Siedlce, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mińsku Maz. zaprasza na szkolenie Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie, oraz Ustawa o ochronie zwierząt, które odbędzie się dnia 17 listopada 2017 r. o godz. 12.00 w Sali narad Urzędu Gminy w Latowiczu. Szkolenie przeprowadzą pracownicy KRUS i MODR
Protest "Stop dla budowy linii elektroenergetycznej 400 kV"
Zaproszenie na obcohody Święta Niepodległości

Mamy zaszczyt zaprosić Mieszkańców Gminy Latowicz na wspólne obchody uroczystości z okazji Święta Niepodległości w dniu 09.11.2017.r
-
Program uroczystości:
- 10.30 - Msza św. za Ojczyznę
- 11.15 - Złożenie kwiatów pod "Kopcem Bojowników o Niepodległość 1905 - 1918" - Apel Poległych
- 11.40 Uroczysta akademia na hali sportowej
Dyrektor
/-/ Wiesława Kosobudzka
Informacja

W dniach 03 – 05 listopada 2017 roku parafie w naszej gminie, nawiedziła kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Relacja z wydarzenia wraz ze zdjęciami do obejrzenia:
Informacja dla mikroprzedsiębiorców
Informacja Wójta Gminy Latowicz

W dniach 03 – 05 listopada 2017 roku nasze parafie, w gminie Latowicz, nawiedzi Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Prosimy mieszkańców o udekorowanie swoich posesji znakami maryjnymi.
/-/ Bogdan Świątek - Górski
Turniej piłki nożnej z okazji Święta Niepodległości
Ostrzeżenie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim
-
Treść komunikatów w załączeniu:
- Komunikat 1
- Komunikat 2
Apel do mieszkańców dot. zagrożenia przestępstwami - oszustwami

Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Wójt Gminy Latowicz ogłasza nabór do programu modernizacji indywidualnych kotłowni - wymiany kotłów lub palenisk węglowych w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego - ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”.
Wójt Gminy Latowicz informuje, że do dnia 10 grudnia 2017 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie dofinansowania do wymiany starych kotłów lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą służących do ogrzewania jednorodzinnych budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej na nieruchomościach znajdujących się w granicach gminy Latowicz
Realizacja zadania planowana jest w 2018 roku, w przypadku uzyskania środków finansowych w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Dofinansowanie pokrywa 75% kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 5.000 zł (brutto) na jednego korzystającego bezpośrednio z przyznanej dotacji. Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy Latowicz (przy wejściu) lub w p.15 oraz na stronie internetowej www.gmina-latowicz.pl
Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod nr: 25 752 10 80 w.15
-
Dokumenty do pobrania:
- Informacja
- Wniosek
- Załącznik nr 1
- Załącznik nr 2
XXVI sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja odbędzie się w dniu 27 października br. (piątek) o godz. 10.00, w Urzędzie Gminy.
Na wstępie, zaproszony na sesję Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawić ma informację na temat aktualnie występujących chorób zagrażających zwierzętom hodowlanym oraz kontroli przeprowadzanych w gospodarstwach rolnych.
Kolejnym punktem porządku obrad będzie przedstawienie corocznej informacji o stanie realizacji zadań oświatowych gminy Latowicz za ubiegły rok szkolny.
W dalszej kolejności zaplanowano m.in. podjęcie siedmiu uchwał (z zakresu oświaty, gospodarki nieruchomościami, finansów, inwestycji, współpracy z organizacjami pozarządowymi) oraz zapoznanie się z informacją z wykonania budżetu gminy Latowicz za pierwsze półrocze roku 2017.
Szczegółowy porządek obrad sesji zamieszczony został w Biuletynie Informacji Publicznej.
"ZŁOTE, SZMARAGDOWE I DIAMENTOWE GODY"

Niedziela 15 października 2017 roku to był dzień, w którym mogliśmy pochylić się nad ludzkim życiem, realizowanym w konkretnym małżeństwie i rodzinie, a także w lokalnej społeczności i uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem, który warto podjąć i bogactwem, którym można się z innymi dzielić.
O godzinie 12.00 w Kościele Rzymskokatolickim w Latowiczu Ks. Proboszcz Ryszard Mierzejewski odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji jubilatów obchodzących „Złote Gody” czyli 50 lecie pożycia małżeńskiego a byli nimi:
- Bieńkowski Zygmunt i Teresa
- Drewnik Eugeniusz i Teresa
- Chwesiuk Mieczysław i Wanda
- Kaczorek Marian i Jadwiga
- Gala Stanisław i Hanna
- Świątek Jerzy i Zofia
- Woźniak Tadeusz i Hanna
- Wójcik Witold i Lucyna
- Zawiliński Stanisław i Teresa.
-
Jubilaci obchodzących „Szmaragdowe gody” - 55 lecie pożycia małżeńskiego:
- Mirosława i Ludwik Barej
- Maria i Marian Grązka
- Halina i Eugeniusz Olko
- Wiesława i Henryk Serzysko
- Stanisława i Marian Zawadka
-
Jubilaci obchodzący „Diamentowe gody” - 60 lecie pożycia małżeńskiego:
- Janina i Wacław Banaszek
- Stanisława i Jan Borówek
- Celina i Walenty Dusiński
- Wanda i Jan Kwiatkowscy
- Janina i Stanisław Woźniak
- Cecylia i Henryk Zwierz
Następnie jubilaci wraz z najbliższymi udali się do Zespołu Szkół w Latowiczu gdzie Wójt Gminy Latowicz Bogdan Świątek – Górski w asyście Kierownika USC Hanna Kopa i Przewodniczącego Rady Gminy Latowicz Wiesława Świątka dokonali wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie wraz z pamiątkowymi dyplomami. Uroczystości umilała kapela Pana Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu pięknymi walcami i tangami wygrywanymi do tańca. Mino podeszłego wieku jubilaci ruszyli do tańca, a pozostali wspominali dawne lata i przypominali ciekawostki z ich życia.
Szanowni Jubilaci!
Minęło 50, 55 lub też i 60 lat od chwili kiedy połączyliście swój los. Kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” i włożyliście obrączki. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymaliście. Możliwe to było tylko dlatego, że darzycie się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Z Waszego życia wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub wybiorą wspólnotę małżeńską. Przychodziły na świat w Waszych małżeństwach dzieci. Usilnie zabiegaliście, nie tylko o ich fizyczny, ale głównie o ich duchowy rozwój. Uczyliście je otaczającego świata i pierwszych słów. Przywiązania do ludzi i zaufania do nich. Gdy dzieci dorastały razem pokazywaliście im słowem i własnym przykładem jak żyć, by być człowiekiem godnym naśladowania.
Marzeniem jest abyśmy mogli w takim składzie doczekać kolejnych jubileuszy już za pięć lat.
Dzień Edukacji Narodowej

Pani Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę złożyć życzenia dla całego Grona Pedagogicznego i Wszystkich Pracowników Szkoły. Zawód nauczyciela – to misja, to odpowiedzialność za drugiego człowieka. W znacznym stopniu – To Wy, Drodzy Nauczyciele macie duży wpływ na to, że każdy z Waszych uczniów stanie się w przyszłości "pełnym wartości człowiekiem". Bądźcie przyjaciółmi naszych dzieci i młodzieży, bo tylko przyjaciele budują trwale, mądrze i na lata.
Serdecznie dziękuję pedagogom, pracownikom administracji i obsługi za trud, jaki podejmujecie Państwo, kształtując postawy i osobowość młodego pokolenia. Życzę umiejętności odnajdywania w każdej sytuacji właściwych rozwiązań, wyznaczania rozsądnych granic i mądrości bezstronnego oceniania. W tym uroczystym dniu – dniu Waszego święta życzę dużo zdrowia, wytrwałości oraz spełnienia marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne i pełne zadowolenia.
/-/ Bogdan Świątek - Górski
Święto Kukurydzy

Dnia 1 października 2017 r. w miejscowości Kamionka, w Gospodarstwie Rodzinnym Państwa Chróst odbyło się Święto Kukurydzy. W imprezie uczestniczyło ok 350 rolników, którzy mogli zobaczyć prezentację 72 odmian kukurydzy najlepszych hodowli w kraju i z zagranicy (RAGT, SMOLICE, MONSANTO, SAATEN UNION, MAISADOUR, SAATBAU, KWS oraz PIONEER). Ponadto rolnicy mogli posłuchać wykładu specjalistów hodowli o odmianach kukurydzy.
-
Na imprezie swoje oferty przedstawiły także firmy z branży rolniczej:
- TROUW NUTRTION - producent środków do żywienia zwierząt,
- GRENE - sieć sklepów rolno-technicznych,
- BAYER - producent środków ochrony roślin,
- SYNGENTA - producent środków ochrony roślin
- BANK BGŻ PARIBAS oddział w Mińsku Mazowieckim,
- SAMASZ - producent maszyn rolniczych
- STRAUTMANN POLSKA - producent maszyn rolniczych,
- DELAVAL - producent systemów udojowych,
- AGROTECHNIK TAFIŁY - dystrybutor maszyn rolniczych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Ogłoszenie o konsultacjach programu współpracy Gminy Latowicz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2018
- Więcej w załączniku:
- Ogloszenie o konsultacjach
- Program współpracy na rok 2018
- Formularz konsultacji
Informacja Wójta Gminy Latowicz

Wójt Gminy Latowicz przypomina, że w dniach 09.10.2017 r.- 10.10.2017 r. na terenie Gminy Latowicz zostanie przeprowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu RTV/AGD oraz zużytych opon (od samochodów osobowych).
Odpady należy wystawić w dniu zbiórki przed terenem posesji.
Harmonogram zbiórki | |
09.10.2017 r. (poniedziałek) | Oleksianka, Latowicz, Wielgolas, Budy Wielgoleskie, Borówek |
10.10.2017 r. (wtorek) | Strachomin, Dąbrówka, Wężyczyn, Stawek, Waliska, Kamionka, Redzyńskie, Generałowo, Budziska, Dębe Małe, Gołełąki, Chyżyny, Transbór |
Podziękowanie dla sponsora
Prezes, Zarząd i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Transbór dziękują firmie ubezpieczeniowej TUiR WARTA S.A. za wsparcie finansowe jubileuszu 100-lecia jednostki. Uroczystość odbyła się 24 września 2017 r. przy remizie OSP Transbór.
Udział wzięli przedstawiciele władz Państwowej Straży Pożarnej RP, Ochotniczych Straży Pożarnych RP i samorządowych województwa, powiatu i gminy. Licznie też uczestniczyła w uroczystości społeczność lokalna.

100 lecie straży w Transborze

W dniu 24 września 2017 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Transborze obchodziła jubileusz 100-lecia powstania. Jest to już trzecia po OSP w Latowiczu i OSP w Chyżynach stulatka w gminie Latowicz. Uroczystość odbyła się na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Transborze rozpoczęła się Mszą Świętą, którą celebrował ks. Dariusz Franczak proboszcz parafii w Wielgolesie.
-
Wśród zaproszonych gości, przybyli na uroczystość:
- 14 pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym poczet Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Latowiczu,
- dh Antoni Jan Tarczyński Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego wraz z dh Bogdanem Wójcikiem, członkiem Zarządu,
- st. bryg. Paweł Parobczak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim wraz z oficerami,
- Mariusz Kozera Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego,
- dh Leszek Dąbrowski Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku Mazowieckim,
- dh Paweł Kania Prezes Zarządem Oddziału Gminnego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Latowiczu wraz z członkami Zarządu,
- Zbigniew Piłatkowski Radny Powiatu Mińskiego,
- Wiesław Świątek Przewodniczący Rady Gminy Latowicz wraz z radnymi,
- dh Bogdan Świątek-Górski Wójt Gminy Latowicz wraz z pracownikami Urzędu Gminy Latowicz,
- ks. Dariusz Franczak proboszcz parafii w Wielgolesie,
- Wiesława Kosobudzka Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu,
- Małgorzata Drzazga Dyrektor Domu Pomocy Społecznej "pod Klonami" w Tarnsborze.
Dowódcą uroczystości była druhna Halina Laskus, natomiast konferansjerem druhna Wioleta Gańko. Poczet flagowy tworzyli: druh Zdzisław Sikora – dowódca, druh Artur Zawadka – flagowy i druh Mirosław Zwierz – asysta. Poczet sztandarowy tworzyli: druh Mirosław Chabrowski – dowódca, druh Tomasz Zawadka – sztandarowy i druh Łukasz Chabrowski – asysta.
Dowódca uroczystości złożyła meldunek o gotowości do uroczystości dh Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego.
Gości przywitał druh Paweł Kania – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Latowiczu, krótką kronikę OSP Transbór przedstawił druh Zdzisław Ćmoch.
Z okazji 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Transborze oraz w dowód wdzięczności za dotychczasową działalność, jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku, odznaczenia dokonali: Prezes dh Antoni Jan Tarczyński i Komendant st. bryg. Paweł Parobczak.
W czasie uroczystości zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia.
- Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
- druh Tomasz Dzięcioł,
- druh Dariusz Okoła,
- druh Zdzisław Sikora,
- druh Mirosław Zwierz.
- Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
- druh Mirosław Chabrowski,
- druhna Halina Laskus,
- druh Jerzy Laskus,
- druh Paweł Laskus.
- Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
- druh Paweł Zajma,
- druh Sławomir Aniszewski,
- druh Łukasz Chabrowski.
Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik wyróżnił Ochotniczą Straż Pożarną w Transborze medalem honorowym PRO MASOVIA.
-
Dyplomem Uznania, Prezesa Zarządu Głównego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, wyróżnieni zostali:
- druh Stanisław Dzięcioł,
- druh Jan Nocek,
- druh Tadeusz Szczepańczyk,
- druh Henryk Prus,
- druh Stanisław Prus,
- druh Ryszard Prus,
- druh Stanisław Sankowski,
- druh Bernard Zawadka,
- druh Henryk Zwierz.
-
Dyplomami Uznania Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wyróżnieni zostali:
- druh Zbigniew Chabrowski,
- druh Zdzisław Ćmoch,
- druh Kazimierz Dyliński,
- druh Stanisław Gelo,
- druh Stanisław Małecki,
- druh Andrzej Zawadka.
Kapituła, powołana przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku Mazowieckim pod przewodnictwem druha Jana Kosima uhonorowała Statuetką Floriana Ochotniczą Straż Pożarną w Transborze.
-
Dla najbardziej zasłużonych członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Transborze, dyplomem uznania przez Marszałka Województwa Mazowieckiego wyróżnieni zostali:
- druh Bernard Zawadka
- druh Ryszard Szajkowski
- druh Tadeusz Szczepańczyk
-
Oznaką za wysługę lat odznaczeni zostali:
- 75 lat Stanisław Prus, Jan Nocek i Henryk Zwierz,
- 65 lat Stanisław Prus, Jan Nocek i Henryk Zwierz,
- 55 lat Zbigniew Chabrowski, Tadeusz Szczepańczyk, Stanisław Sankowski, Ryszard Szajkowski,
- 50 lat Janusz Tylman,
- 45 lat Stanisław Małecki,
- 40 lat Stanisław Gelo, Andrzej Zawadka, Kazimierz Dyliński,
- 35 lat Zdzisław Ćmoch,
- 30 lat Mirosław Zwierz, Bogdan Zajma, Zdzisław Sikora,
- 25 lat Mirosław Chabrowski, Tomasz Dzięcioł, Dariusz Okoła,
- 20 lat Paweł Laskus, Sławomir Aniszewski,
- 15 lat Jerzy Laskus, Halina Laskus,
- 5 lat Łukasz Chabrowski, Paweł Zajma.
Dh Zdzisław Ćmoch podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość, podziękował za odznaczenia i wyróżnienia oraz zaprosił na gorący poczęstunek.
Uroczystość zakończono defiladą pododdziałów.
K.Borówek
Zebrania Wiejskie sołectw Waliska, Transbór, Gołełąki, Dębe Małe

-
Terminy zebrań:
- Waliska - 25 września br., godz. 13.30 pierwszy termin, godz. 14.00 drugi termin. Zebranie odbędzie się w tzw. „klubie wiejskim”.
- Transbór - 28 września br., godz. 10.30 pierwszy termin, godz. 11.00 drugi termin. Zebranie odbędzie się w remizie OSP.
- Gołełąki - 30 września br., godz. 16.30 pierwszy termin, godz. 17.00 drugi termin. Zebranie odbędzie się w tzw. „budynku wiejskim”.
- Dębe Małe - 30 września br., godz. 17.30 pierwszy termin, godz. 18.00 drugi termin. Zebranie odbędzie się w remizie OSP.
-
Planowany porządek obrad:
- Otwarcie zebrania.
- Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
- Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego na rok 2018.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie zebrania.
Zaproszenie LOT

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej zaprasza zainteresowanych mieszkańców do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu ochrony środowiska i zmian klimatycznych.
Szkolenia zostaną zrealizowane w laboratorium odnawialnych źródeł energii w Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w Siennicy.
Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat odnawialnych źródeł energii, ich działania i podstaw montażu, eksploatacji oraz procesów wytwórczych energii. Zdobyta podczas zajęć wiedza teoretyczna, pozwoli ich uczestnikom dokonywać analizy rynku energii z uwzględnieniem systemów OZE minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wiedza praktyczna nabyta podczas zajęć pozwoli na dokonywanie zoptymalizowanego doboru rodzajów źródeł energii w sposób uwzględniający warunki środowiskowe i zasady zrównoważonego rozwoju.
Zajęcia będą obejmowały zagadnienia z zakresu pomp ciepła, kolektorów słonecznych, spalania paliw biomasowych, instalacji fotowoltaicznej oraz siłowni wiatrowych.
Szkolenia organizowane będą w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zaproszenie

Zebrania Wiejskie sołectw Generałowo oraz Redzyńskie

-
Terminy zebrań:
- Generałowo - 19 września br., godz. 9.00 pierwszy termin, godz. 9.30 drugi termin. Zebranie odbędzie się w budynku byłej szkoły podstawowej w Redzyńskim (z uwagi na brak odpowiedniego lokalu w Generałowie)
- Redzyńskie - 19 września br., godz. 10.00 pierwszy termin, godz. 10.30 drugi termin. Zebranie odbędzie się w budynku byłej szkoły podstawowej w Redzyńskim.
-
Planowany porządek obrad:
- Otwarcie zebrania.
- Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
- Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego na rok 2018.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie zebrania.
Narodowe Czytanie „Wesela” w Latowiczu

W sobotę 2 września 2017 roku jak Polska długa i szeroka odbywały się akcje Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Jest to szósta edycja pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W wyjątkowej scenerii – Park w Latowiczu odbyło się wspólne czytanie Aktu 1 „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z udziałem zaproszonych do udziału w akcji gości:
Wójt Gminy; pracownicy Urzędu Gminy; nauczyciele, absolwenci, młodzież i dzieci ze szkoły podstawowej w Wielgolesie; młodzież i dzieci z Panią dyrektor z Zespołu Szkół w Latowiczu; pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu.
Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego czytania i zapraszamy za rok.
Więcej informacji na stronie : GBP w Latowiczu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Latowiczu

Zebrania Wiejskie w miejscowościach: Kamionka, Stawek, Chyżyny, Dąbrówka

-
Terminy zebrań:
- Kamionka - 17 września br., godz. 15.30 pierwszy termin, godz. 16.00 drugi termin. Remiza OSP.
- Stawek - 18 września br., godz. 9.00 pierwszy termin, godz. 9.30 drugi termin. Dom sołtysa.
- Chyżyny – 21 września br., godz. 19.00 pierwszy termin, godz. 19.30 drugi termin. Remiza OSP.
- Dąbrówka – 23 września br., godz. 18.30 pierwszy termin, godz. 19.00 drugi termin. Remiza OSP.
-
Planowany porządek obrad:
- Otwarcie zebrania.
- Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
- Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego na rok 2018.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie zebrania.
Informacja Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Załączniki:
Zebrania Wiejskie w miejscowościach: Wężyczyn, Borówek, Budy Wielgoleskie, Wielgolas, Oleksianka, Latowicz

-
Terminy zebrań:
- Wężyczyn - 8 września br., godz. 9.00 pierwszy termin, godz. 9.30 drugi termin. Remiza OSP.
- Borówek - 10 września br., godz. 14.00 pierwszy termin, godz. 14.30 drugi termin. Dom sołtysa.
- Budy Wielgoleskie – 10 września br., godz. 15.00 pierwszy termin, godz. 15.30 drugi termin. Remiza OSP.
- Wielgolas – 10 września br., godz. 16.30 pierwszy termin, godz. 17.00 drugi termin. Remiza OSP.
- Oleksianka – 11 września br., godz. 9.30 pierwszy termin, godz. 10.00 drugi termin. Remiza OSP.
- Latowicz – 17 września br., godz. 13.00 pierwszy termin, godz. 13.30 drugi termin. Urząd Gminy.
-
Planowany porządek obrad:
- Otwarcie zebrania.
- Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
- Wybór przewodniczącego zebrania i protokolanta.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego na rok 2018.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie zebrania.
X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

W dniu 03.09.2017 r. na boisku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach, odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W zawodach udział wzięło 5 drużyn kobiecych oraz 19 drużyn męskich Naszą gminę reprezentowała Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Wielgolas oraz drużyny OSP Strachomin i OSP Wężyczyn.
Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Wielgolas zajęła II miejsce i otrzymała torby sportowe, drużyna OSP Wężyczyn zajęła I miejsce za co otrzymała opryskiwacz pożarniczy STIHL SR430, drużyna OSP Strachomin zajęła VIII.
Serdecznie gratulujemy!
![]() |
![]() |
![]() |
Zwrot kosztów przejazdu uczniów

Prośba o składanie wniosków o zwrot kosztów przejazdu uczniów do 22 września 2017 (w sekretariacie szkoły lub w Urzędzie Gminy pokój nr. 11)
Uprzejmie informujemy, iż osoby które złożyły wniosek o zwrot kosztów przejazdu uczniów zobowiązane są zwrócić bilet miesięczny ucznia/dziecka za poprzedni miesiąc najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca (w szczególnych sytuacjach bilet można zwrócić do końca miesiąca). Gdy ww. termin zostanie przekroczony tj. koniec danego miesiąca nie nastąpi zwrot kosztów przejazdu.
Podstawą do zwrotu kosztów przejazdu jest wyłącznie bilet miesięczny.
Bilet należy złożyć w sekretariacie szkoły, bądź osobiście w Urzędzie Gminy Latowicz w pokoju nr 11.
Zwrot kosztów przejazdu ucznia/dziecka zostanie zwrócony na konto rodzica/opiekuna lub gotówką najpózniej do dnia 20 każdego miesiąca.
Konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo – konkurs na potrawę regionalną 2017”

W ramach promocji i kultywowania lokalnych tradycji w naszym regionie Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej wraz z Wójtem Gminy Cegłów konkurs pt. „Nasze kulinarne dziedzictwo – konkurs na potrawę regionalną 2017”, w którym uczestnicy będą mogli przedstawić potrawy kulinarne w trzech kategoriach: I. barszcz regionalny, dania główne, II. wędliny, wyroby garmażeryjne, przystawki itp. oraz III. napoje i desery. Celem konkursu jest identyfikacja i wykreowanie produktów lokalnych wytwarzanych metodami tradycyjnymi. Konkurs ma za zadanie wzbudzenie większego zainteresowania wśród potencjalnych konsumentów, a w rezultacie doprowadzenie do powstania rynku produktów wysokiej jakości.
Zgłoszeń mogą dokonywać wszyscy pełnoletni mieszkańcy obszaru LSR Ziemi Mińskiej. Termin nadsyłania zgłoszeń 11 września 2017 r. do godz. 12.00. Szczegóły zawiera regulamin.
Narodowe czytanie

Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne w Wołominie

Dnia 27.08.2017 r. odbyły się dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne w Wołominie. Naszą Gminę w tej uroczystości reprezentowała delegacja dożynkowa z Latowicza wraz z Wójtem Gminy Latowicz – Bogdanem Świątkiem – Górskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Latowicz – Wiesławem Świątkiem. Po Mszy Świętej celebrowanej przez Arcybiskupa Henryka Hosera w intencji rolników, rozstrzygnięto „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Spośród 33 wieńców dożynkowych nasz latowicki otrzymał nagrodę specjalną : Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego.
Jeszcze raz kierujemy podziękowania za zaangażowanie w kultywowanie naszej lokalnej tradycji, a przedstawicielom Latowicza serdecznie gratulujemy.
![]() |
![]() |
![]() |
Sprostowanie - Dożynki Gminno - Parafialne

W imieniu organizatorów Dożynek Gminno – Parafialnych w Latowiczu pragniemy serdecznie przeprosić Pana Jacka Lipca – Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego z oddziałem w Mińsku Mazowieckim za nie umieszczenie danych banku w wykazie sponsorów tegorocznych dożynek z powodu niedopatrzenia. Za zaistniałą sytuację przepraszamy.
Organizatorzy
XXV sesja Rady Gminy Latowicz

Na 31 sierpnia br. (czwartek) zwołana została nadzwyczajna, XXV sesja Rady Gminy. Sesja odbędzie się w sali posiedzeń Urzędu Gminy – rozpoczęcie wyznaczono na godzinę 13.30.
Głównym punktem porządku obrad sesji jest przedstawienie Wicewojewodzie Mazowieckiemu stanowiska Rady i Wójta Gminy Latowicz w sprawie budowy linii elektroenergetycznej 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami po otrzymaniu informacji (pisma) o zakończeniu procesu informacyjno – konsultacyjnego dotyczącego wypracowania przebiegu trasy linii.
W porządku obrad znalazła się także m.in. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim na temat aktualnie występujących chorób zagrażających zwierzętom hodowlanym oraz kontroli przeprowadzanych w gospodarstwach rolnych.
Szczegółowy porządek obrad sesji zamieszczony został w Biuletynie Informacji Publicznej.
Podziękowania dla sponsorów
Szanowni Państwo, to dzięki Waszemu wsparciu, mogliśmy zaoferować społeczeństwu atrakcyjny program artystyczny. Jesteśmy dumni, że są wśród nas ludzie, chcący kultywować lokalną tradycję. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami w kolejnych latach.

Dożynki Gminno - Parafialne 2017

20 sierpnia 2017 r. w Latowiczu odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne.
Dożynki rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą sprawowaną przez ks. wikariusza Mateusza Szewczyka. Po mszy św. korowód dożynkowy, przeszedł na plac przed kościołem.
Wójt Gminy, po oficjalnym powitaniu delegacji dożynkowych z Latowicza, Lalin, Iwowego, Oleksianki, Redzyńskiego, Wężyczyna, Strachomina, Dębego Małego, zaproszonych gości, mieszkańców gminy oraz przedstawicieli lokalnych mediów, podziękował rolnikom za trud i włożoną pracę.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Joanna Maria Malitka - mieszkanka wsi Oleksianka oraz Łodyga Andrzej Zenon - mieszkaniec wsi Waliska. Przekazali oni, na ręce Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy chleb z tegorocznych zbiorów, po czym kolejno chleby przekazały delegacje z poszczególnych miejscowości.
Następnie głos zabrali, zaproszeni goście: Teresa Wargocka – Poseł na Sejm RP, Robert Ślusarczyk – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mińsku Mazowieckim, Stanisław Smater – viceprezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej.
-
W trakcie festynu Pan Robert Kuchnio – Wiceprezes ds. Technicznych i Produkcji Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin oraz Pan Robert Warda,
wręczyli statuetki dla największych dostawców mleka do OSM Garwolin z terenu gminy Latowicz:
- I miejsce - Tomasz Nieprzecki z Wielgolasu
- II miejsce - Stanisław Czerwiński z Walisk
- III miejsce Łukasz Sabak z Wężyczyna.
-
Paweł Araszkiewicz – Przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przeprowadził konkurs wiedzy BHP w rolnictwie „Pracuj bezpiecznie”, zorganizowany
przez Placówkę Terenową KRUS w Mińsku Mazowieckim, w którym miejsca zajęli kolejno:
- I miejsce - Danuta Lipska z Redzyńskiego
- II miejsce - Tomasz Zawadka z Dębego Małego
- III miejsce - Grzegorz Bąk z Redzyńskiego.
-
W części oficjalnej wręczone zostały nagrody dla drużyn oraz indywidualne dla strażaków z OSP którzy, w dniu 30 lipca 2017 r., na boisku Orlik w Latowiczu
rozegrali „IV Turniej Piłki Nożnej Strażaków o Puchar Wójta Gminy Latowicz”. Nagrody z rąk Wójta otrzymały:
- I miejsce drużyna OSP Wielgolas;
- II miejsce drużyna OSP Strachomin;
- III miejsce drużyna OSP Redzyńskie;
- IV miejsce drużyna OSP Oleksianka;
- najlepszy zawodnik – Sebastian Dziugieł OSP Strachomin;
- najlepszy strzelec – Radosław Piłatkowski OSP Wielgolas;
- najlepszy bramkarz – Rafał Sekuła OSP Redzyńskie.
Następnie na scenie pojawiły się delegacje z Lalin, Iwowego, Latowicza oraz Wężyczyna, które w ramach przeglądu folkloru regionu latowickiego zaprezentowały swój repertuar. Kolejnym akcentem folkowym był występ kapeli Mazowszaki.
Dalej swoje talenty zaprezentowały dzieci i młodzież ze szkół w Latowiczu oraz Wielgolasu.
Na scenie mieliśmy również pokaz tańca w stylu ZUMBY, gdzie do zabawy przyłączyło się wielu chętnych.
Kolejno w programie mieliśmy występ zespołu muzycznego Butterfly. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół MIG, który pomimo nieustająco padającego deszczu zgromadził przed sceną dużą liczbę sympatyków. Ostatnim punktem w harmonogramie był występ zespołu LIVE.
W ciągu dnia mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z badania w kierunku występowania osteoporozy.
Dożynki gminno – parafialne były prowadzone przez Tadeusza Lempkowskiego, który przedstawiał zgromadzonym uczestnikom ciekawostki gminne, prezentował i zapowiadał występujące zespoły.
Pomimo niesprzyjającej aury, która towarzyszyła nam przez cały dzień, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się zgromadzić przed sceną licznie bawiącą się społeczność.
Wójt Gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski składa serdeczne podziękowania współorganizatorom uroczystości dożynkowych: ks. proboszczowi Ryszardowi Mierzejewskiemu i ks. wikariuszowi Mateuszowi Szewczykowi oraz podmiotom gospodarczym, które wsparły finansowo organizację dożynek. Jednocześnie słowa podziękowania za zaangażowanie i pracę wykonaną na rzecz organizacji dożynek Wójt kieruje do strażaków - członków OSP Latowicz, Redzyńskie i Wielgolas, pracowników szkół w Latowiczu i Wielgolesie, Orkiestry Strażackiej z Latowicza, Komisariatu Policji w Mrozach, sołtysów i radnych, pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Latowiczu i pracowników Urzędu Gminy Latowicz.
Latowickie dożynki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy, jak i przyjezdnych gości. Już teraz serdecznie zapraszamy na przyszły rok. Do zobaczenia!
Zdjęcia dzięki uprzejmości p. E.Szaniawskiej-Skorupa
Lalinianki z kanału YouTube p. Zbigniewa Mądrego
Występ zespołu z Wężyczyna z kanału YouTube p. Zbigniewa Mądrego
Informacja Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Dotyczy procesu informacyjno - konsultacyjnego dotyczącego wypracowania przebiegu trasy linii "Budowa linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami".
Pobierz dokument Mapa z przebiegiem linii Ortofotomapa z przebiegiem linii Mapa z przebiegiem linii (1 plik) Ortofotomapa z przebiegiem linii (1 plik)Informacja Wójta Gminy Latowicz

Stanowisko Rady i Wójta gminy Latowicz z dnia 10 sierpnia 2017r. w sprawie budowy linii energetycznej 400 kV waz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.
Pobierz dokumentRaport z konsultacji społecznych

Informacja Wójta Gminy Latowicz

Zarządzeniem Wójta Gminy Latowicz Nr 40/2017 z dnia 21 lipca 2017 ustala się dzień 14.08.2017 (poniedziałek) dniem wolnym dla pracowników Urzędu Gminy, przysługującym za dzień świąteczny 11 listopada 2017 r .(sobota) – Narodowe Święto Niepodległości.
Dożynki Gminno - parafialne 2017

XXIV sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja zwołana została na dzień 10 sierpnia br. (czwartek) w sali posiedzeń Urzędu Gminy – rozpoczęcie sesji wyznaczono na godzinę 9.30.
-
Zaplanowano podjęcie następujących uchwał:
- w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla dyrektorów, wicedyrektorów szkół oraz nauczycieli, którym powierzono inne stanowiska kierownicze, dla których organem prowadzącym jest Gmina Latowicz
- w sprawie zmiany Programu Gospodarki Ściekowej dla Gminy Latowicz
- w sprawie zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Latowicz na lata 2016 – 2023
- w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/209/2017 Rady Gminy Latowicz z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie organizacji wspólnej obsługi finansowo – księgowej jednostek organizacyjnych Gminy Latowicz zaliczanych do finansów publicznych
- w sprawie określenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie Gminy Latowicz
W porządku obrad znalazło się także rozpatrzenie skargi na działalność Wójta oraz zajęcie stanowiska w sprawie planowanego przebiegu przez teren Gminy Latowicz napowietrznej linii elektroenergetycznej 400 kV projektowanej pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.
Szczegółowy porządek obrad sesji zamieszczony został w Biuletynie Informacji Publicznej.
Informacja dotycząca programu 500+

- Wnioski o świadczenie wychowawcze ( tzw. 500+) na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się dnia 01 października 2017 r. będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017 r. POBIERZ WNIOSEK
- Wnioski o świadczenie wychowawcze, które zostaną złożone na ww. okres do dnia 31 sierpnia 2017 r. będą rozpatrzone i wypłacone do dnia 31 października 2017 r.
- Wnioski o świadczenie wychowawcze, które zostaną złożone na ww. okres od dnia 01 września 2017 r. do dnia 30 września 2017 r. będą rozpatrzone i wypłacone do dnia 30 listopada 2017 r.
- Wnioski o świadczenie wychowawcze, które zostaną złożone na ww. okres od dnia 01 października 2017 r. do dnia 31 października 2017 r. będą rozpatrzone i wypłacone do dnia 31 grudnia 2017 r.
- Druki wniosków o świadczenie wychowawcze oraz załączników (oświadczeń) można pobierać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Latowiczu lub na stronie internetowej Urzędu Gminy Latowicz.
-
Osoby składające wniosek na pierwsze dziecko składają dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny:
- oświadczenia członków rodziny o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowym (za 2016 r.) POBIERZ WNIOSEK
- zaświadczenie lub nakaz płatniczy oraz oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego (ha przeliczeniowe za 2016 r.) POBIERZ WNIOSEK
- w przypadku osób, które mają opłacone składki zdrowotne od dochodów z tytułu emerytury lub renty w KRUS - oświadczenie o wysokości jego składek na ubezpieczenie zdrowotne albo składek członka rodziny w roku kalendarzowym 2016 r. POBIERZ WNIOSEK
- odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty
- dokumenty określające datę utraty dochodu oraz wysokość utraconego dochodu
- w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (w 2016 r.) dokumenty określające wysokość dochodu osiągniętego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w którym dochód był uzyskiwany
- w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (2017 r.) dokumenty określające datę uzyskania dochodu oraz wysokość dochodu osiągniętego przez członka rodziny za miesiąc następujący po miesiącu w którym nastąpiło uzyskanie dochodu
- w przypadku ustalania dochodu z działalności (gospodarczej) podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłaconego podatku za rok 2016r.
- kartę pobytu - w przypadku cudzoziemca
- odpis prawomocnego orzeczenia sądu orzekającego rozwód lub separację
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dziecka
- akt zgonu małżonka
- inne dokumenty indywidualne dla danej rodziny
Druki wniosków o świadczenie wychowawcze ( tzw. 500+) na obecny okres świadczeniowy trwający do dnia 30 września 2017 r.
- wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego POBIERZ WNIOSEK
- oświadczenie wnioskodawcy o dochodach swoich albo członka rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, innych niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dz. u. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) POBIERZ WNIOSEK
- oświadczenie wnioskodawcy o dochodzie swoim albo członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczegoPOBIERZ WNIOSEK
- oświadczenie wnioskodawcy o wielkości jego gospodarstwa rolnego albo gospodarstwa członka rodziny wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego POBIERZ WNIOSEK
- oświadczenie wnioskodawcy o wysokości jego składek na ubezpieczenie zdrowotne albo składek członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (druk ZSW-04)pobierz dokument POBIERZ WNIOSEK
Ważne: Od 1 sierpnia 2017 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ustalania dochodu rodziny, które będą miały zastosowanie do przyznawania świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko na nowy okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.
Nowe regulacje wyłączają stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.
Spotkanie informacyjne w sołectwach

AKTUALIZACJA
Harmonogram spotkań z podziałem na sołectwa, dotyczących budowy linii elektroenergetyczne 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.
03.08.2017 (czwartek) Godz. 14.00 spotkanie w Dabrówce w Remizie OSP Godz. 18.00 spotkanie w Waliska w Remizie OSP
04.08.2017 (piątek) Godz. 10.00 spotkanie w Strachominie w Remizie OSP
08.08.2017 (środa)Godz. 10.00 spotkanie w Oleksiance w Remizie OSP Godz. 14.00 spotkanie dla Latowicza II, III w Remizie OSP w Latowiczu
Dożynki Stanisławów

Powiatowy Piknik i Jarmark Ludowy

Spotkanie informacyjne w sołectwach

Harmonogram spotkań z podziałem na sołectwa, dotyczących budowy linii elektroenergetyczne 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.
02.08.2017 (środa) Godz. 10.00 spotkanie w Oleksiance w Remizie OSP Godz. 14.00 spotkanie dla Latowicza II, III w Remizie OSP w Latowiczu
03.08.2017 (czwartek) Godz. 14.00 spotkanie w Dabrówce w Remizie OSP Godz. 18.00 spotkanie w Waliska w Remizie OSP
04.08.2017 (piątek)Godz. 10.00 spotkanie Strachominie w Remizie OSP
Płatności bezgotówkowe w Urzędzie Gminy Latowicz
Miło nam poinformować, iż w naszym urzędzie można zapłacić kartą płatniczą i telefonem. Urząd Gminy w Latowiczu uczestniczy w Programie upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej przy użyciu terminali płatniczych POS oraz WebPOS Paybynet. Program jest prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A., która pełni rolę koordynatora Programu oraz wspiera finansowo jego wdrożenie i funkcjonowanie. Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w naszym urzędzie jest odpowiedzią na oczekiwania klientów. Mamy nadzieję, że przyjmowanie opłat w formie bezgotówkowej będzie dla Państwa wygodne, zaoszczędzi czas, zwiększy bezpieczeństwo transakcji, a dla urzędu przełoży się na usprawnienie prac całej instytucji.

Dowożenie oraz przejazd dzieci i uczniów w roku 2017/2018

-
Przejazd dzieci i uczniów środkami komunikacji publicznej do szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjum zgodnie z obwodem w roku szkolnym 2017/2018
- Ogólne informacje
- Wniosek do pobrania
-
Dowóz dzieci niepełnosprawnych w roku szkolnym 2017/2018
- Ogólne informacje
- Załącznik nr 1
- Załącznik nr 2
XI Sójka Mazowiecka - Cegłów

Konsultacje społeczne


Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w dyskusji i uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023, stanowiącego dokument bazowy do prowadzenia rewitalizacji w naszej gminie.
Rewitalizacja to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, znajdującym się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanej obszaru wiejskiego oraz uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało. Adaptacje i remonty budynków czy zagospodarowanie przestrzeni publicznej to tylko niewielka część działań składających się na rewitalizację. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiazywaniem problemów społecznych, co mogą zapewnić działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne podejmowane w tym procesie.
Celem Konsultacji jest zebranie od wszystkich interesariuszy rewitalizacji (czyli mieszkańców obszaru rewitalizacji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i pozostałych zainteresowanych) uwag, opinii i propozycji odnośnie prowadzenia rewitalizacji w Gminie Latowicz w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023.
- Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od dnia 14 lipca 2017 r. do dnia 20 lipca 2017r. w formie:
- uwag w postaci papierowej lub elektronicznej składanych poprzez formularz konsultacji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w p. 15 Urzędu Gminy Latowicz
- Wypełniony formularz konsultacji będzie można przekazywać w terminie od dnia 14 lipca 2017 r. do dnia 20 lipca 2017 r.:
- bezpośrednio do Urzędu Gminy w Latowiczu (w sekretariacie p.11 lub w pokoju nr 15),
- drogą elektroniczną na adres mailowy: g-socko@gmina-latowicz.pl
- drogą korespondencyjną na adres: Gmina Latowicz, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz
-
Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023 będzie dostępny od dnia 14 lipca 2017 r.
- w siedzibie Urzędu Gminy w Latowiczu, p.15
- na stronie internetowej gminy www.gmina-latowicz.pl oraz w zakładce „Rewiatalizacja”
- pod niniejszym ogłoszeniem
W toku konsultacji społecznych zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz odbędzie się spotkanie konsultacyjne w dniu 18 (wtorek) o godz. 15.00 na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Latowiczu ul. Rynek 6
Przebudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wężyczynie oraz budowa placu zabaw

Projekt „Przebudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wężyczynie oraz budowa placu zabaw” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 uzyskał dofinansowanie w wysokości 149.041,00 zł – tj. 79,95 % kosztów kwalifikowalnych.
W dniu 11 lipca br. pomiędzy Województwem Mazowieckim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego a Ochotniczą Strażą Pożarną w Wężyczynie, reprezentowaną przez Prezesa- Marka Piwowarczyka i Skarbnika-Łukasza Sabaka została podpisana umowa o przyznaniu pomocy Nr 00190-6935-UM0710318/16.
Celem projektu jest Przebudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz budowa placu zabaw w miejscowości Wężyczyn w celu udostepnienia mieszkańcom wsi infrastruktury rekreacyjnej w okresie co najmniej 5 lat liczonych od dnia wypłaty przez Agencję płatności końcowej. Operacja zostanie zlokalizowana na działkach 100 i 98 w miejscowości Wężyczyn, gmina Latowicz. Realizacja operacji pozwoli na stworzenia warunków do większego wykorzystania istniejącej infrastruktury na cele rekreacji i kultury, przyczyni się do aktywizacji i integracji lokalnej społeczności.
Apel pszczelarzy

W imieniu pszczelarzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pszczelarzy Ziemi Mińskiej pragnę zaapelować do rolników, sadowników oraz działowców o przestrzeganie przepisów w zakresie prowadzenia oprysków środkami ochrony roślin. Przypominam, że w wyniku zabiegów prowadzonych podczas trwania oblotu pszczół te pożyteczne owady masowo giną. Na szczęście świadomość ludzi jest coraz większa i przypadki podtrucia lub co gorsze wytrucia pszczół zdarzają się coraz rzadziej, ale niestety nadal są osoby, które prowadzą opryski w okresie intensywnych lotów pszczół i innych owadów zapylających.
Zgodnie z artykułem 76 Ustawy o środkach ochrony roślin stosowanie tych środków w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska bądź niezgodnie z ich przeznaczeniem i nie uwzględniając warunków pogodowych podlega karze grzywny. Pszczelarzom nie zależy na karaniu osób wykonujących zabiegi związane z ochronną roślin, ale na właściwym stosowaniu tych środków. Przecież żadna kara nie przywróci pszczół do życia. Należy pamiętać, że znajdujący się często na opakowaniach środków ochrony roślin napis: „Karencja dla pszczół – NIE DOTYCZY” wcale nie oznacza, że nie jest on nieszkodliwy dla pszczół, ale raczej najczęściej sugeruje, że nikt z ciągu dnia nie pryska kwitnących chwastów czy ziół, po których mogą latać pszczoły.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że opryski stają się nieodłącznym elementem działalności rolniczej, dlatego apelujemy o stosowanie środków nieszkodliwych dla pszczół lub takich, które mają bardzo krótki okres karencji dla zapylaczy a przede wszystkim o wykonywanie tych zabiegów we właściwym czasie. Stosowanie oprysków po zakończeniu intensywnych lotów pszczół czyli w godzinach wieczornych nie osłabi działania preparatów a uratuje miliony pożytecznych owadów. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, gdy wielu pszczelarzy podczas zimy straciło znaczną część rodzin pszczelich a często nawet całe pasieki. Dokładna przyczyna ginięcia tych pożytecznych owadów niestety nadal pozostaje niewyjaśniona, ale środowiska naukowe uważają, że jedną z głównych przyczyn jest stosowanie środków ochrony roślin. Musimy pamiętać, że dbanie o bezpieczeństwo pszczół leży nie tylko w interesie pszczelarzy, ale również w interesie samych rolników, sadowników oraz działkowców bo to właśnie pszczoły mają ogromny wpływ na ilość i jakość uzyskiwanych plonów. Wyobraźmy się jak wyglądałby świat bez pszczół. Większość roślin wymagających zapylania wyginęłaby w ciągu kilku lat, przez co na całym świecie pojawiłyby się niewyobrażalne problemy z żywnością.
Dobro pszczół powinno więc leżeć na sercu każdemu człowiekowi. Dbajmy o te niezwykle pracowite i pożyteczne stworzenia bo wszystko wskazuje na to, że zagłada pszczół oznacza w krótkim czasie również zagładę ludzkości.
Gorąco wierzę, że nasz apel trafi do umysłów i serc rolników, sadowników oraz działkowców i przynosząc oczekiwany efekt.
Z poważaniem Konrad Ładnowski Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej
Konsultacje społeczne

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w dyskusji i uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023, stanowiącego dokument bazowy do prowadzenia rewitalizacji w naszej gminie.
Rewitalizacja to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, znajdującym się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanej obszaru wiejskiego oraz uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało. Adaptacje i remonty budynków czy zagospodarowanie przestrzeni publicznej to tylko niewielka część działań składających się na rewitalizację. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiazywaniem problemów społecznych, co mogą zapewnić działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne podejmowane w tym procesie.
Celem Konsultacji jest zebranie od wszystkich interesariuszy rewitalizacji (czyli mieszkańców obszaru rewitalizacji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i pozostałych zainteresowanych) uwag, opinii i propozycji odnośnie prowadzenia rewitalizacji w Gminie Latowicz w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023.
- Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od dnia 14 lipca 2017 r. do dnia 20 lipca 2017r. w formie:
- uwag w postaci papierowej lub elektronicznej składanych poprzez formularz konsultacji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w p. 15 Urzędu Gminy Latowicz
- Wypełniony formularz konsultacji będzie można przekazywać w terminie od dnia 14 lipca 2017 r. do dnia 20 lipca 2017 r.:
- bezpośrednio do Urzędu Gminy w Latowiczu (w sekretariacie p.11 lub w pokoju nr 15),
- drogą elektroniczną na adres mailowy: g-socko@gmina-latowicz.pl
- drogą korespondencyjną na adres: Gmina Latowicz, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz
-
Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz na lata 2016-2023 będzie dostępny od dnia 14 lipca 2017 r.
- w siedzibie Urzędu Gminy w Latowiczu, p.15
- na stronie internetowej gminy www.gmina-latowicz.pl oraz w zakładce „Rewiatalizacja”
- pod niniejszym ogłoszeniem
W toku konsultacji społecznych zmiany Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz odbędzie się spotkanie konsultacyjne w dniu 18 (wtorek) o godz. 15.00 na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Latowiczu ul. Rynek 6
-
Do pobrania:
- Ogłoszenie o spotakniu
I turniej o puchar animatora orlika w Latowiczu

Dnia 02-07-2017 na orliku w Latowiczu odbył się I turniej o puchar animatora orlika w Latowiczu. W turnieju uczestniczyło osiem zespołów podzielonych na dwie grupy.
Grupa I: CWKS LALINY, KAŁUSZYN, TO TYLKO MY, CIEPLE WUJKI
Grupa II: PIANKA KUFLEW, MROZY, SMAKOSZE JERUZAL,SĄ JESZCZE GORSI
Do półfinałów awansowały z grupy I CWKS LALINY i KAŁUSZYN z grupy II PIANKA KUFLEW i SMAKOSZE JERUZAL.
W finale PIANKA KUFLEW pokonała CWKS LALINY 2-0
- Nagrody indywidualne otrzymali:
- Najlepszy strzelec - T.Noiszewski (Kałuszyn)
- Najlepszy zawodnik - H.Brodzik (Pianka)
- Najlepszy bramkarz - Z. Stanikowski (Smakosze)
Sędzią zawodów był: Marek Brzozowski.
Dziękuję za udział, oraz zapraszam na kolejny turniej w dniu 16.07.2017, tel. kontaktowy: 662 216 977
Z. Stanikowski - animator boiska orlik w Latowiczu
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Z uwagi na panującą aurę pogodową, proszę o rozsądne korzystanie z wodociągu w godz. 16.00 - 22.00 na terenie gminy Latowicz. Mogą występować spadki ciśnienia oraz chwilowe przerwy w dostawie wody.
Za utrudnienia bardzo przeraszamy.
Stypendia Wójta Gminy Latowicz za rok szkolny 2016/2017

- Wójt Gminy Latowicz na podstawie uchwały Rady Gminy Latowicz Nr XIII/63/07 z dnia 30 października 2007 r. zmienionej uchwałą Nr XXVII/156/09 z dnia 22 września 2009
roku oraz uchwałą Nr XXXII/237/2014 z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów szkół prowadzonych przez gminę Latowicz w roku
szkolnym 2016/2017 przyznał 9 stypendiów:
- 5 za wysokie wyniki w nauce uczniom szkoły podstawowej, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,6 i wzorową ocenę z zachowania,
- 4 stypendia za wysokie wyniki w nauce uczennicom gimnazjum, które uzyskały średnią ocen co najmniej 5,4 i wzorową ocenę z zachowania.
- STYPENDIA OTRZYMALI:
- JULIA CHRÓST - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie,
- MARTYNA STĘPIŃSKA - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie,
- PIOTR ŚWIĄTEK - uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie,
- JAKUB KWIATKOWSKI - uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie,
- JULIA ZAWADKA - uczennica klasy III b Gimnazjum w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie,
- ANGELIKA WRONOWSKA - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Latowiczu,
- JULIA RADZIO - uczennica klasy III Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Latowiczu,
- AGNIESZKA KRZEWSKA- uczennica klasy III Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Latowiczu,
- MARIA ŚWIĄTEK - uczennica klasy III Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Latowiczu.
WSZYSTKIM STYPENDYSTOM GRATULUJEMY
Budowa miejsca rekreacji i wypoczynku w miejscowości Wielgolas

Projekt „Budowa miejsca rekreacji i wypoczynku w miejscowości Wielgolas” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 uzyskał dofinansowanie w wysokości 91.884,00 zł – tj. 79,90 % kosztów kwalifikowalnych
W dniu 23 czerwca br. pomiędzy Województwem Mazowieckim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego a Ochotniczą Strażą Pożarną w Wielgolesie, reprezentowaną przez Prezesa- Janusza Redę została podpisana umowa o przyznaniu pomocy Nr 00180-6935-UM0710319/16.
Celem projektu jest umożliwienie poprawy jakości życia mieszkańców wsi poprzez budowę miejsca rekreacji i odpoczynku w miejscowości Wielgolas w okresie 24 miesięcy od zawarcia umowy pomocy. Operacja zostanie zlokalizowana na działce 73/10 w miejscowości Wielgolas, gmina Latowicz. Realizacja operacji pozwoli na stworzenie infrastruktury służącej aktywizacji i integracji mieszkańców wsi.
Spotkanie informacyjne dla mieszkańców Wielgolasu

Konsultacje społeczne

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w dyskusji i uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących ponownego wyznaczenia w naszej gminie obszaru zdegradowanego i obszaru do przeprowadzenia rewitalizacji w toku prac nad poprawą Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz
Rewitalizacja to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, znajdującym się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanej obszaru wiejskiego oraz uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało. Adaptacje i remonty budynków czy zagospodarowanie przestrzeni publicznej to tylko niewielka część działań składających się na rewitalizację. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiazywaniem problemów społecznych, co mogą zapewnić działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne podejmowane w tym procesie.
Celem Konsultacji jest zebranie od wszystkich zainteresowanych rewitalizacją (czyli interesariuszy rewitalizacji) uwag, opinii i propozycji odnośnie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru do rewitalizacji na terenie Gminy Latowicz.
- Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od dnia 19 czerwca 2017 r. do dnia 26 czerwca 2017 r. w formie:
- uwag w postaci papierowej lub elektronicznej składanych poprzez formularz konsultacji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w p. 15 Urzędu Gminy Latowicz
- Wypełniony formularz konsultacji będzie można przekazać w terminie od dnia 19 czerwca 2017 r. do dnia 26 czerwca 2017r.:
- bezpośrednio do Urzędu Gminy w Latowiczu (w sekretariacie p.11 lub w pokoju nr 15),
- drogą elektroniczną na adres mailowy: g-socko@gmina-latowicz.pl
- drogą korespondencyjną na adres: Gmina Latowicz, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz
-
Materiały tj. opracowanie pn. "Diagnoza na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Latowicz", formularz konsultacji będą
dostępne od dnia 19 czerwca 2017 r.:
- w siedzibie Urzędu Gminy w Latowiczu, p.15
- na stronie internetowej gminy www.gmina-latowicz.pl oraz w zakładce "Rewiatalizacja"
-
Do pobrania:
- Model delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
- Formularz zglaszania uwag
- Diagnoza obszaru zdegradowanego i obszaru do rewitalizacji
- Obszar zdegradowany i obszar do rewitalizacji
Konsultacje dotyczące propozycji nowych wzorów kart do głosowania stosowanych w wyborach samorządowych

Gmina Latowicz na V Dniach Powiatu Mińskiego

18 czerwca Gmina Latowicz zorganizowała stoisko promocyjne na V Dniach Powiatu Mińskiego. Impreza podobnie jak w latach ubiegłych miała miejsce przed Zespołem Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Na stoisku zostały zaprezentowane m.in. walory przyrodnicze, architektoniczne oraz kulinarne naszej gminy. W ofercie była degustacja czosnku marynowanego,pomidorów,pieczywa oraz domowego ciasta.
Dziękujemy organizatorom - pracownikom Urzędu Gminy Latowicz Pani Hannie Kopa, Pani Karolinie Kaczorek, Panu Grzegorzowi Soćko, Panu Dariuszowi Fronc, którzy aktywnie przygotowali promocje Gminy.
Dziękujemy również przedsiębiorcom, którzy przekazali produkty do promocji tj., Panu Grzegorzowi Odalskiemu producentowi czosnku latowickiego, Panu Tomaszowi Cieślakowi - PGO Latowicz (pomidory) oraz Panu Zbigniewowi Dąbrowskiemu – Piekarnia Dawiel Wielgolas.
Zainteresowanych przedsiębiorców serdecznie zapraszamy w przyszłości do promocji własnych artykułów i usług za pośrednictwem Urzędu Gminy Latowicz.
IV Powiatowy Konkurs Poezji Obcojęzycznej "Poezja w językach Szekspira i Puszkina".

31 maja 2017 r. w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie odbył się IV Powiatowy Konkurs Poezji Obcojęzycznej „Poezja w językach Szekspira i Puszkina”. Konkursowi patronowali Wójt Gminy Latowicz, p. Bogdan Świątek-Górski oraz Starosta Miński, p. Antoni Jan Tarczyński. Sponsorami konkursu byli Wójt Gminy Latowicz oraz Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim.
39 uczestników z 19 szkół podstawowych i gimnazjów recytowało utwory poetyczne w językach angielskim i rosyjskim.
Recytacje odbywały się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe – język angielski, gimnazja – język angielski i język rosyjski.
Szkoły podstawowe reprezentowało 11 uczniów, gimnazja- 28 (j.angielski – 17, j.rosyjski – 11).
Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury w składzie: p.Elżbieta Pawlak – wieloletni nauczyciel języka rosyjskiego w Zespole Szkół Chemicznych w Mińsku Mazowieckim, Elżbieta Zelwowiec – nauczyciel języka rosyjskiego w ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim, Karolina Maliszewska – konsultant metodyczny Oxford University Press i nauczyciel języka angielskiego oraz Mariusz Korgul – nauczyciel języków angielskiego i rosyjskiego w ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim.
- W kategorii szkoły podstawowe – język angielski komisja konkursowa zdecydowała przyznać nagrody następującym uczniom:
- I miejsce – Bernard Szponar - SP w Stanisławowie – opiekun p. Agnieszka Muszelik
- II miejsce – Sandra Laszuk – SP w Janowie – opiekun p. Katarzyna Bereda
- III miejsce – Aleksandra Rechnio – SP w Latowiczu – opiekun Klaudia Kot. Wyróżnienia otrzymali:
- Andżelika Kąkol – SP w Dębem Małym – opiekun p. Agata Gójska
- Małgorzata Zawadka – SP w Starogrodzie – opiekun p. Magdalena Sasim
- Katarzyna Świątek – SP w Wielgolesie – opiekun p. Wioletta Nowakowska.
- W kategorii gimnazja – język angielski jury przyznało nagrody następującym uczniom:
- I miejsce – Julia Karwowska – Gimnazjum nr 2 w Mińsku Maz. – opiekun p. Karolina Łada
- II miejsce – Natalia Guzowska – Gimnazjum w Żakowie – opiekun p. Anna Duszczyk
- III miejsce – Natalia Gruba – GiLO w Mińsku Mazowieckim – opiekun p. Jowita Stusińska Wyróżnienia otrzymali:
- Radosław Bątruk – Gimnazjum w Wielgolesie – opiekun p. Sylwia Branicka
- Wiktoria Głąbska – Gimnazjum nr 3 w Mińsku Mazowieckim – opiekun p. Agnieszka Kurel
- Zuzanna Trąbińska – Gimnazjum w Żakowie – opiekun p. Anna Duszczyk.
- W kategorii gimnazja – język rosyjski nagrodzeni zostali:
- I miejsce – Anna Zybała – GiLO w Mińsku Mazowieckim – opiekun p. Anna Bujalska.
- II miejsce - Karol Śluzek – Gimnazjum w Wielgolesie – opiekun p. Małgorzata Prokop
- III miejsce – Aleksandra Janowska – Gimnazju w Wielgolesie – opiekun p. Małgorzata Prokop. Wyróżnienia otrzymali:
- Klaudia Kot – Gimnazjum w Żakowie – opiekun p. Stela Ciechańska
- Anna Wojciechowska-Trych – Gimnazjum w Mrozach – opiekun p. Iwona Żukowska
- Karolina Chylińska – Gimnazjum w Kałuszynie – opiekun p. Iwona Żukowska.
Wyniki konkursu przedstawił przewodniczący jury, p. Mariusz Korgul. Nagrody i dyplomy wręczali Starosta Miński, wójt gminy Latowicz oraz dyrektor Zespołu Szkół w Wielgolesie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom przygotowującym dzieci i młodzież oraz zapraszamy za rok.
XXIII sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja zwołana została na dzień 22 czerwca br.(czwartek).
Sesja odbędzie się w sali posiedzeń Urzędu Gminy – tym razem rozpoczęcie sesji zaplanowano na godzinę 9.30
Główne punkty porządku obrad to sprawozdanie z wykonania budżetu w roku 2016 oraz związane z powyższym absolutorium dla Wójta Gminy. Wójt złoży także sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2016.
W porządku obrad znalazła się także między innymi informacja z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz informacja z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej.
Szczegółowy porządek obrad sesji znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Ogłoszenie wyników otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w roki 2017r.
Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej.
Kolonie Darłowo
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Latowiczu informuje o możliwości uczestnictwa dzieci rolników w koloniach letnich w miejscowości Darłowo w okresie od 10.08 – 20.08.2017 r. którzy opłacają składkę KRUS w pełnej wysokości.
Zainteresowani proszeni są o pobranie kart kwalifikacyjnych uczestnika wypoczynku w GOPS pokój nr 1.
Ilość miejsc ograniczona.

Niecodzienna uroczystość

W dniu 04 czerwca 2017 roku czcigodni księża Parafii Rzymskokatolickiej w Latowiczu świętowali rocznicę święceń kapłańskich: Ksiądz Proboszcz Ryszard Mierzejewski – złotą rocznicę święceń kapłańskich czyli pięćdziesiątą, a Ksiądz Wikariusz Mateusz Szewczyk – piątą rocznicę święceń kapłańskich.
Z okazji 50 rocznicy i 5 rocznicy święceń kapłańskich życzymy Wam obfitych łask Bożych na dalsze lata kapłańskiego posługiwania. Niech Pan Bóg obdarza Was zdrowiem, mocą i siłą a Maryja niech otacza Was płaszczem swej opieki.
Zawody sportowo - pożarnicze 2017

W dniu 4 czerwca 2017 r. na boisku w Latowiczu odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Zawody przeprowadzono w trzech konkurencjach: musztra (nie liczona do punktacji ogólnej), sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenie bojowe. W zawodach udział wzięło 10 męskich drużyn OSP, jedna Kobieca Drużyna Pożarnicza w Wielgolesie oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Dziewcząt w Dębem Małym i w Wielgolesie. Nie uczestniczyły drużyny z OSP Kamionka, OSP Transbór i OSP Waliska.
Za zajęcie trzech pierwszych miejsc drużyny otrzymały puchary oraz nagrody pieniężne: I miejsce 800,00 zł, II miejsce 500,00 zł i III miejsce 300,00 zł na zakup sprzętu pożarniczego.
-
W skład komisji sędziowskiej powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim weszli:
- st. kpt. Paweł Zieniewicz – sędzia główny
- kpt. Kamil Płochocki – sędzia
- mł. kpt. Bartłomiej Bogdanowicz – sędzia
- st. sekc. Paweł Łukasiak – sędzia
- dh Halina Laskus – sędzia
- dh Krzysztof Borówek – sędzia
- Klasyfikacja końcowa męskich drużyn OSP:
- OSP Wężyczyn,
- OSP Strachomin,
- OSP Redzyńskie,
- OSP Oleksianka,
- OSP Wielgolas,
- OSP Dębe Małe,
- OSP Chyżyny,
- OSP Dąbrówka,
- OSP Latowicz,
- OSP Budy Wielgoleskie.
-
Klasyfikacja Kobiecej OSP:
- Kobieca Drużyna Pożarnicza w Wielgolesie
-
Klasyfikacja MDP dziewcząt przedstawiła się następująco:
- MDP w Wielgolesie,
- MDP w Dębem Małym.
K.Borówek
Konsultacje społeczne

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w dyskusji i uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących ponownego wyznaczenia w naszej gminie obszaru zdegradowanego i obszaru do przeprowadzenia rewitalizacji w toku prac nad poprawą Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz
Rewitalizacja to szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych na obszarze, znajdującym się w kryzysie. Jej celem jest ponowne przywrócenie do życia zdegradowanej obszaru wiejskiego oraz uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc prościej – chodzi o to, żeby w takim miejscu dobrze się przebywało, mieszkało i pracowało. Adaptacje i remonty budynków czy zagospodarowanie przestrzeni publicznej to tylko niewielka część działań składających się na rewitalizację. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiazywaniem problemów społecznych, co mogą zapewnić działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne podejmowane w tym procesie.
Celem Konsultacji jest zebranie od wszystkich zainteresowanych rewitalizacją (czyli interesariuszy rewitalizacji) uwag, opinii i propozycji odnośnie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru do rewitalizacji na terenie Gminy Latowicz.
- Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od dnia 2 czerwca 2017 r. do dnia 8 czerwca 2017 r. w formie:
- uwag w postaci papierowej lub elektronicznej składanych poprzez formularz konsultacji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub bezpośrednio w p. 15 Urzędu Gminy Latowicz
- Wypełniony formularz konsultacji będzie można przekazać w terminie od dnia 2 czerwca 2017 r. do dnia 8 czerwca 2017r.:
- bezpośrednio do Urzędu Gminy w Latowiczu (w sekretariacie p.11 lub w pokoju nr 15),
- drogą elektroniczną na adres mailowy: g-socko@gmina-latowicz.pl
- drogą korespondencyjną na adres: Gmina Latowicz, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz
-
Materiały tj. opracowanie pn. „Diagnoza na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Latowicz”, formularz konsultacji będą
dostępne od dnia 2 czerwca 2017 r.:
- w siedzibie Urzędu Gminy w Latowiczu, p.15
- na stronie internetowej gminy www.gmina-latowicz.pl oraz w zakładce "Rewiatalizacja"
-
Do pobrania:
- Diagnoza na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Latowicz
- Formularz zglaszania uwag
INFORMACJA O UNIEWŻNIENIU KONSULTACJI 09.06.2017
W związku z wystąpieniem okoliczności skutkujących zmianą obszaru zdegradowanego i rewitalizacji , ponownym opracowaniem modelu delimitacji oraz diagnozy obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji postanawia się o unieważnieniu konsultacji społecznych prowadzonych w dniach 02.06.2017 r. – 08.06.2017 r.
Jednocześnie informujemy ,że ponowne konsultacje Diagnozy obszaru zdegradowanego i rewitalizacji dla potrzeb opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Latowicz będą prowadzone w dniach od 16 czerwca 2017 r. do 23 czerwca 2017r.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach.
Konkursy szkolne pod patronatem Wójta Gminy Latowicz

24 maja w Zespole Szkół w Latowiczu odbył się V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej pod patronatem Wójta Gminy Latowicz oraz Dyrektora Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim. Konkurs został zorganizowany przez nauczyciela języka angielskiego p. Katarzynę Pacek przy wsparciu p. Klaudii Kot i p. Agnieszki Włodarczyk.
Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z 6 szkół: ZS Cegłów, ZS im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, ZS im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie, Szkoły Filialnej w Dębem Małym oraz ZS w Latowiczu.
-
Jury oceniało uczestników przyznając punkty w następujących kategoriach: poprawność językowa, dobór repertuaru, muzykalność, opanowanie tekstu i ogólne wrażenie
artystyczne. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
- I miejsce - Julia Aniszewska /ZS Cegłów/
- II miejsce - Nela Celej /ZS Latowicz/
- III miejsce - Maria Broda /ZS Żaków/
- wyróżnienie - Aleksandra Domańska /ZS Latowicz/
- I miejsce - Wiktoria Warowny /ZS Latowicz /
- II miejsce - Julia Jarzębska /ZS Żaków /
- III miejsce - Karolina Wiechetek /ZS Latowicz /
- wyróżnienie - Aleksandra Świątek /ZS Wielgolas/
- I miejsce - Weronika Gietka /ZS Cegłów/
- II miejsce - Aleksandra Sikorska /ZS Cegłów/
- III miejsce - Kinga Proczka /ZS Wielgolas/
- wyróżnienie - Natalia Guzowska /ZS Żaków/
-
w kategorii klasy I-III Szkoły Podstawowej
-
w kategorii klasy IV-VI Szkoły Podstawowej
-
w kategorii Gimnazjum
Wszyscy laureaci i uczestnicy z rąk Wójta Gminy Latowicz otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom przygotowującym dzieci i młodzież oraz zapraszamy za rok.
15 maja br. w Zespole Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie odbył się po raz trzeci Międzyszkolny Konkurs dla Gimnazjalistów z powiatu mińskiego „Mądrze i poprawnie po polsku” pod patronatem Wójta Gminy Latowicz - Bogdana Światek – Górskiego. Nad stroną organizacyjną i merytoryczną czuwał zespół polonistów pod kierunkiem Dyrektora Szkoły - Romy Piłatkowskiej.
W tegorocznych eliminacjach udział wzięło szesnaścioro uczestników, którzy w ciągu godziny pisali test badający ich kompetencje językowe. Później młodzież miała czas na relaks i integrację. W tym czasie komisja konkursowa w składzie: mgr Wanda Skorek, mgr Ewa Pszczółkowska i mgr Agnieszka Gizińska sprawdzała ich prace. Cieszy fakt, że wszyscy piszący osiągnęli wysokie wyniki, co świadczy o ich wyrównanym poziomie umiejętności językowych. Po dokładnym podliczeniu punktów jury ogłosiło zwycięzców:
- I miejsce zajęła Julia Piekarska - uczennica naszego gimnazjum (40,5 p.)
- II miejsce Michalina Smoleńska – Gimnazjum nr 2 w Mińsku Maz. (39 p.)
- III miejsce zdobył Michał Pustoła - z Gimnazjum Salezjańskiego w Mińsku Maz. (38 p.)
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i po egzemplarzu „Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego”.
Dziękujemy nauczycielom, którzy zgłosili i przygotowali swoich uczniów do naszego konkursu. Zapraszamy za rok.
Ogłoszenie o planowanych konsultacjach społecznych


Planowany termin prowadzenia konsultacji, w którym można zgłaszać uwagi i wnioski do diagnozy obszaru zdegradowanego i obszaru wyznaczonego do rewitalizacji 01.06.2017r. - 08.06.2017r.
Kampania dla zdrowia nerek - bezpłatne badania w Mińsku Mazowieckim

Spotkanie informacyjne

Informacja Wójta Gminy Latowicz

Wójt Gminy Latowicz informuje o ogłoszonych przetargach na sprzedaż nieruchomości położonych w Gminie Latowicz.
Więcej informacji w zadkłace Sprzedaż nieruchomościList Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

W załączniku list Ministra Educkacji Narodowej: Treść listu
Ogłoszenie o poszukiwaniu osoby do pracy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Latowicz na stanowisko asystenta rodziny – umowa na zastępstwo na okres 6 miesięcy na ½ etatu.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Latowiczu informuje, że w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, zatrudni na ½ etatu czasu pracy osobę na zastępstwo na stanowisku asystent rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Latowiczu ul.Rynek 6, 05-3334 Latowicz.
-
Zainteresowane osoby, posiadające:
- wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauka o rodzinie, lub praca socjalna lub
- wykształcenie średnie i szkolenie z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną, a także udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi.
- prawo jazdy kategorii B
są proszone o składanie CV wraz z dokumentami potwierdzającymi wykształcenie i posiadane kwalifikacje oraz świadectwa pracy osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (pok. nr 1) lub przesłanie dokumentów pocztą na adres ośrodka pomocy społecznej do dnia 31 maja 2017 roku do godz. 15.00.
Zakres działania na stanowisku pracy asystenta rodziny zgodny z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Bliższych informacji udziela : Kierownik GOPS, tel. 25 752 10 89 wew. 2
Kierownik GOPS
/-/ Hanna Aklsamitowska
25-lecie firmy POLGREEN

W dniu 6 maja 2017 roku firma POLGREEN obchodziła jubileusz 25-lecia swojego istnienia.
Firma POLGREEN dała się poznać jako producent zdrowej polskiej żywności, a "w zgodzie z naturą" nie jest tylko hasłem. Wprowadzenie na rynek zdrowej żywności przekłada się na zdrowie konsumentów, czyli nas wszystkich. Produkty z logiem "POLGREEN" można spotkać w każdym sklepie spożywczym, co przyczynia się również do promocji Gminy Latowicz. Ciągły rozwój firmy powoduje zwiększenie zatrudnienia między innymi naszych mieszkańców.
POLGREEN to jedna z firm perełek na terenie naszej gminy, z której jesteśmy dumni. Właściciel POLGREN Grzegorz Chrust świętował podwójną uroczystość: jubileusz 25-lecia istnienia firmy i swoje 50-te urodziny.
Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 25-lecia istnienia firmy POLGREEN oraz 50-tych urodzin właściciela firmy, Wójt Gminy Latowicz wraz Przewodniczącym Rady Gminy złożyli życzenia wytrwałości w realizowaniu celów i osiągania dalszych sukcesów zawodowych.

V Majówka z Biegami o Puchar Wójta Gminy Cegłów

Tydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!

-
W dniach 8-15 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom czytelników GBP w Latowiczu
przygotowała:
- 08.05.2017 r. o godz. 11.40: Teatrzyk dla dzieci w Zespole Szkół w Wielgolesie
- 09.05.2017 r. o godz. 8.00: Teatrzyk da dzieci w Zespole Szkół w Latowiczu
- 11.05.2017 r. o godz. 12.30: Warsztaty Świec Plastycznych dla dzieci z klas III-IV ze Szkoły Podstawowej w Latowiczu
- 08.05.2017 r. wybieramy się na spotkanie z dziećmi z nauczania początkowego,z książkami z biblioteki, którymi będziemy się bawić!
- każdego dnia w Tygodniu Bibliotek zapraszamy dzieci z klas 0 - III wraz z wychowawcami do odwiedzenia biblioteki.
Będzie nam niezwykle miło gościć w naszych murach książkowych każdego mieszkańca.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia !
Informacja w sprawie wystąpienia przymrozków wiosennych

W związku z wystąpieniem na terenie województwa mazowieckiego w dniach 16-21 kwietnia 2017 r. przymrozków wiosennych niniejszym informuję, iż rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych mogą składać wnioski o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych.
Wniosek o szacowanie szkód wraz z kopią wniosku o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok, który będzie składany do ARiMR (dot. producentów rolnych korzystających z płatności obszarowych) oraz kopią zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt należy złożyć w Urzędzie Gminy pok. nr 4 lub 17 w nieprzekraczalnym terminie do 19 maja 2017 r.
Wniosek o oszacowanie szkód dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej Urzędu lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy pok. nr 4 i 17.
Szacowanie strat nastąpi po powołaniu przez Wojewodę Mazowieckiego Komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych.
W związku z powyższym rolnicy, którzy zamierzają złożyć wniosek o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych proszeni są o niepodejmowanie żadnych prac agrotechnicznych w uprawach, w których powstały straty.
- Do pobrania:
- Wniosek o oszacowanie szkód
Przygarnij psa

W miejscowości Latowicz na osiedlu błąka się pies, który jest łagodny, ale nieufny. Właściciel zwierzęcia lub osoby, które chciałyby przygarnąć psa proszone są o kontakt z Urzędem pod numerem tel. (25) 752 10 90 w.17 w godzinach pracy Urzędu.
Zarządzenie Wójta Gminy Latowicz w sprawie obejmowania przedsięwzieć Honorowym Patronatem

- Pliki do pobrania:
- Zarządzenie Wójta
- Wniosek o objęcie patronatem
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

W dniu 3 maja 2017 r. obchodziliśmy uroczystości: 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Strażaka w Gminie Latowicz. W świątyniach w Latowiczu i w Wielgolesie odbyły się uroczyste Msze Święte z udziałem strażaków.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Wielgolesie. Proboszcz parafii, ks. Dariusz Franczak wprowadził do świątyni druhny i druhów z "parafialnych" jednostek z: Wielgolasu, Transboru i Bud Wielgoleskich.
W homilii ks. Proboszcz nawiązał do wyjątkowych świąt – Matki Bożej Królowej Polski, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta strażaków. Ksiądz podkreślił ofiarność i gotowość druhów do niesienia pomocy. Pochwalił za udział w uroczystościach religijnych, a na koniec przekazał życzenia wszystkim druhnom i druhom oraz ich rodzinom.
Przed opuszczeniem świątyni młodzi strażacy przejęli Obraz Matki Bożej Łaskawej Pani Wielgoleskiej, który rozpoczął peregrynację po Wielgolesie.
Na doroczne, okolicznościowe spotkanie wszystkich trzech jednostek tym razem druhowie udali się do remizy OSP w Wielglolesie. Tutaj, zanim zaczęła się mniej oficjalna część strażackiego święta, odbyło się przyrzeczenie młodych druhen i druhów. Przyrzeczenie odbierała Komendant Gminny OSP Halina Laskus, a złożyli je: Monika Całka, Natalia Lech, Dorota Proczka, Ewelina Proczka, Joanna Sobocińska, Przemysław Kielak, Karol Reda, Arkadiusz Święch. W trakcie obiadu odwiedził "swoich" strażaków ks. Proboszcz, którego druhowie z radością powitali i odśpiewali z okazji 50 urodzin gromkie "sto lat".
O godz. 1200 w kościele pod wezwaniem Świętego Walentego w Latowiczu proboszcz tutejszej parafii ks. Ryszard Mierzejewski odprawił uroczystą Mszę Świętą. W uroczystości uczestniczyło 9 pocztów sztandarowych OSP oraz sztandary Szkoły Podstawowej w Latowiczu i Gimnazjum w Latowiczu. Oprawę muzyczną Mszy zapewniła orkiestra strażacka z Latowicza pod batutą kapelmistrza Andrzeja Osiaka.
Po odprawieniu Mszy Świętej poczty sztandarowe wraz z orkiestrą strażacką przemaszerowały na plac przy remizie OSP Latowicz. W czasie apelu Wójt Gminy Bogdan Świątek Górski wraz z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Latowiczu Pawłem Kanią złożyli życzenia wszystkim strażakom. Po zakończonym apelu ks. Proboszcz przy akompaniamencie orkiestry strażackiej dokonał uroczystego poświęcenia pojazdów.
Konsultacje budowa Gminnej Biblioteki Publicznej

Konsultacje społeczne dla zadania realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu zaprasza wszystkich mieszkańców zainteresowanych wspieraniem rozwoju lokalnego, do udziału w konsultacjach społecznych dla zadania planowanego do realizacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.
Przygotowywany projekt dotyczy: Budowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu
- Projekt przyczyni się do realizacji następujących celów Narodowego Programu Czytelnictwa:
- Dostosowanie bazy infrastrukturalnej bibliotek publicznych do zmieniających się potrzeb i standardów,
- Stworzenie warunków lokalowych do rozwijania nowych funkcji bibliotek publicznych, w tym służące podnoszeniu kompetencji cyfrowych mieszkańców,
- Zwiększenie poziomu atrakcyjności usług bibliotecznych, między innymi poprzez odpowiednie wyposażenie bibliotek,
- Dokonanie zmian w infrastrukturze bibliotek przez ich dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych;
- Rozwój partnerstwa publiczno-społecznego, a także partnerstwa pomiędzy instytucjami publicznymi (także szkołami) na rzecz czytelnictwa społeczności lokalnej.
Konsultacje będą prowadzone 28.04.2017 do 12.05.2017r.
Ankietę można złożyć w formie papierowej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Latowiczu ul. Rynek 24 lub w p. 15 Urzędu Gminy Latowicz ul. Rynek 6 do dnia 12 maja 2017 r. lub przesłać na adres e-mail: bibliotekalat1@o2.pl lub g-socko@gmina-latowicz.pl
Ankieta dostępna jest do pobrania w wersji papierowej w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu oraz w Urzędzie Gminy Latowicz (przy wejściu).
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie

Gmina Latowicz realizuje zadanie pn. Przebudowa ulicy Nadrzecznej w Latowiczu
Operacja pn. "Przebudowa ulicy Nadrzecznej w Latowiczu" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Poprawa dostępności do lokalnych obiektów użyteczności publicznej poprzez przebudowę drogi gminnej - ulica Nadrzeczna w Latowiczu w okresie 12 miesięcy od zawarcia umowy o przyznanie pomocy.
Przewidywane wyniki operacji: Operacja zakłada przebudowę drogi na odcinku 371 m. Planowana liczba osób, które będą korzystać ze wspartej infrastruktury wynosi 700 osób.
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej - konkurs

- Regulamin konkursu
- Załącznik nr 1 do Konkursu Fotograficznego LOT ZM
- Załącznik nr 2 do Konkursu Fotograficznego LOT ZM
Spotkanie z mieszkańcami Gminy Latowicz
Otwarte spotkanie z mieszkańcami Gminy Latowicz w sprawie planowanej inwestycji Budowy linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami
Spotkanie obędzie się dnia 26.04.2017, godz. 10.00 w remizie OSP w Latowiczu.

Informacja Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Załączniki:
XXII sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja odbędzie się w dniu 27 kwietnia br. (czwartek) o godz. 10.00, w sali Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium w Wielgolesie.
-
Zaplanowano podjęcie następujących uchwał:
- w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Mińskiego w postaci realizacji zadania inwestycyjnego pn: "Przebudowa drogi nr 2232W Latowicz – Dąbrówka – Wężyczyn od km 0+227 do km 0+880" /uchwała dotyczy ul. Kuźniarskiego w Latowiczu/,
- w sprawie zapewnienia wspólnej obsługi finansowej jednostek organizacyjnych zaliczonych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Latowicz,
- w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetowego związanego z realizacją zadania: "Budowa sieci wodociągowej na terenie Gminy Latowicz (tzw. połączenie pierścieniowe)",
- w sprawie zmian w budżecie Gminy Latowicz na rok 2017
Przedstawione zostanie także sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Gminy Latowicz z organizacjami pozarządowymi za rok 2016.
Szczegółowy porządek obrad sesji znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Pismo powiatowego lekarza weterynarii

Pełna teść rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 04.04.2017r.
VII rocznica katastrofy smoleńskiej

Siedem lat temu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystośc z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dzisiaj w Latowiczu o godz. 7.30 w kościele rzymskokatolickim proboszcz Ryszard Mierzejewski odprawił uroczystą Mszę świętą za ofiary katastrofy oraz ojczyznę, w której uczestniczyli, licznie mieszkańcy parafii oraz władze samorządowe.
Zakładanie działalności gospodarczej

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą - jesteś zainteresowany pozyskaniem bezzwrotnego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej - to powinno cię zainteresować
Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mają możliwość pozyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kto może starać się o dotacje na założenie firmy z PROW 2014-2020:
-
O pomoc może ubiegać się podmiot będący osobą fizyczną, jeżeli:
- jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
- jest pełnoletnia,
- ma miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR (powiat miński)
Rozwijanie działalności gospodarczej

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą - jesteś zainteresowany pozyskaniem bezzwrotnego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej - to powinno cię zainteresować
Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mają możliwość pozyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kto może starać się o dotacje na rozwój firmy z PROW:
-
przedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – będący: 1. osobą fizyczną, jeżeli:
- jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej
- jest pełnoletnia,
- miejsce oznaczone adresem, pod którym wykonuje działalność gospodarczą, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajduje się na obszarze wiejskim objętym Strategią Rozwoju Lokalnego LSR (w przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej powyższe warunki powinny być spełnione przez wszystkich wspólników tej spółki),
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po raz kolejny organizuje w czasie wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników- ubezpieczonych w KRUS
Skorzystać z nich mogą dzieci w wieku szkolnym, tj. urodzone pomiędzy 2002 a 2010 r., których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rodzic (opiekun) ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.
Wniosek o skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny (druk dostępny w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych) należy złożyć w najbliższej jednostce KRUS, po uprzednim wypełnieniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę wraz z informacją wychowawcy klasy i oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego. Dziecko otrzymuje skierowanie na turnus po uprzedniej kwalifikacji przez lekarza regionalnego inspektora KRUS do odbycia rehabilitacji we wskazanym ośrodku i zatwierdzeniu przez Dyrektora Oddziału. W pierwszej kolejności na turnus kierowane są dzieci, które po raz pierwszy złożyły wniosek i posiadają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
Centra rehabilitacji rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Dzieci są pod opieką wychowawców, którzy organizują podopiecznym zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz czas wolny od zajęć terapeutycznych.
Centra rehabilitacji rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Dzieci są pod opieką wychowawców, którzy organizują podopiecznym zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz czas wolny od zajęć terapeutycznych.
1. Turnus dla dzieci z wadami i chorobami narządów układu ruchu w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju, w terminie od 25.06-15.07.2017r.
2. Turnus dla dzieci z chorobami układu oddechowego w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju , w terminie od 08.08-28.08.2017r.
Turnusy trwają 21 dni. Rodzice pokrywają opłaty za pobyt dziecka 200 zł oraz koszt podróży odpowiadający równowartości ceny biletów autobusowych tj.
- w przypadku turnusu do Horyńca Zdroju odpłatność – 120 zł
- w przypadku turnusu do Iwonicza Zdroju odpłatność – 120 zł.
Wnioski należy składać do PT KRUS w terminie do 21 kwietnia 2017r. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 25-640-46-57, 25-640-46-17 lub w najbliższej Placówce Terenowej KRUS a także na stronie www.krus.gov.pl
Puchar Wójta Gminy Latowicz

Niedzielny IX już Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Latowicz, rozgrywany w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Latowiczu, dostarczył tenisistom, organizatorom i kibicom wielu emocji i niespodzianek. Trzeba przyznać, że cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem tak młodszych, jak i starszych zawodników. Największą niespodzianką turnieju okazał się gimnazjalista z Dębego Wielkiego - Krzysztof Bątruk, który zajął pierwsze miejsce w kategorii chłopców gimnazjum oraz zwyciężył w kategorii OPEN mężczyzn. Pan wójt Bogdan Świątek-Górski w towarzystwie p. dyrektor Wiesławy Kosobudzkiej i organizatorów turnieju z ULKS „Bona” w Latowiczu p. Andrzeja Gizińskiego i p. Bożeny Kani mieli przyjemność wręczenia nagród najlepszym zawodnikom w następujących kategoriach wiekowych:
- dziewczęta z klas I-IV:
- I miejsce – Dominika Chmielewska z Latowicza
- II miejsce – Martyna Malka z Latowicza
- III miejsce – Lena Kurzyp z Latowicza
- chłopcy z klas I-IV:
- I miejsce – Kacper Zarzycki z Żakowa
- II miejsce – Maciej Michalik z Żakowa
- III miejsce – Bartłomiej Całka z Wielgolasu
- dziewczęta z klas V-VI:
- I miejsce – Oliwia Cieślak z Żakowa
- II miejsce – Angelika Wronowska z Latowicza
- III miejsce – Karolina Święch z Żakowa
- chłopcy z klas V-VI:
- I miejsce – Mateusz Myka z Wielgolasu
- II miejsce – Jakub Kwiatkowski z Wielgolasu
- III miejsce – Igor Kurzyp z Latowicza
- dziewczęta z gimnazjum:
- I miejsce – Angelika Myka z Wielgolasu
- II miejsce – Iwona Górska z Wielgolasu
- III miejsce – Aleksandra Jaroń z Wielgolasu
- chłopcy z gimnazjum:
- I miejsce – Krzysztof Bątruk z Dębego Wielkiego
- II miejsce – Piotr Chabrowski z Żakowa
- III miejsce – Adrian Niedek z Latowicza
- OPEN kobiety:
- I miejsce – Sylwia Suda
- II miejsce – Katarzyna Pałdyna
- III miejsce – Renata Kwiatkowska
- OPEN mężczyźni:
- I miejsce – Krzysztof Bątruk
- II miejsce – Karol Rechnio
- III miejsce – Paweł Parzyszek
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zapraszamy do udziału w jubileuszowym X Turnieju w 2018 roku.
Akcja znakowania rowerów w Mińsku Mazowieckim i w całym powiecie mińskim

Począwszy od 1 kwietnia tego roku wznowiona zostaje akcja znakowania rowerów pod hasłem „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj bezpłatnie swój rower”. Do znakowania rowerów zapraszamy zarówno mieszkańców Mińska Mazowieckiego, a także wszystkich mieszkańców powiatu mińskiego zainteresowanych oznakowaniem roweru, a tym samym dodatkowym zabezpieczeniem jednośladu przed kradzieżą. Od chwili kiedy ruszyła akcja znakowania, spadła znacznie liczba kradzionych rowerów i co najważniejsze nie skradziono dotychczas żadnego oznakowanego przez Policję roweru. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Rowery znakują dzielnicowi w Mińsku Mazowieckim w dniach 1, 7, 8, 14 kwietnia w ustalonych godzinach po rezerwacji telefonicznej. Na znakowanie można też umawiać się z dzielnicowymi w Komisariatach Policji w: Halinowie, Mrozach, Stanisławowie, Sulejówku i w Posterunku Policji w Kałuszynie.
Więcej informacji na stronie KPP w Mińsku MazowieckimXXI sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja odbędzie się w dniu 22 marca br. (środa) o godz. 9.00, w Zespole Szkół w Latowiczu (sala nr 24, drugie piętro części gimnazjalnej).
Zaplanowano podjęcie uchwał z zakresu finansów, oświaty oraz opieki społecznej.
Zaproszeni na sesję przedstawiciele spółki "Polskie Sieci Elektroenergetyczne" przedstawią koncepcję planowanej budowy linii elektroenergetycznej napowietrznej 400 kV przez teren Gminy Latowicz.
Rada zajmie się także rozpatrzeniem skargi na działalność Wójta.
Szczegółowy porządek obrad sesji znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
OGŁOSZENIE o sprzedaży samochodu służbowego w formie licytacji ustnej

-
Do pobrania:
- Ogłoszenie o sprzedaży
|
|
Turniej tenisa stołowego
Dzień Sołtysa

Z okazji przypadającego w dniu 11 marca Dnia Sołtysa, Paniom i Panom Sołtysom naszej Gminy składamy najserdeczniejsze życzenia, oraz wyrazy szacunku i podziękowania za zaangażowanie i działalność na rzecz lokalnych wspólnot wiejskich i Gminy Latowicz.
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziłania uzależnieniom i patologiom społecznym w Gminie Latowicz w 2017 r.
Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej.
Szkolenia dla rolników

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza na szkolenie „Zasady udzielania płatności bezpośrednich w 2017 roku” które rozpocznie się w dniu 13 marca o godzinie 10.00 w Zespole Szkół w Latowiczu
Przyjmowane są też zgłoszenia na jednodniowe szkolenie wyjazdowe na XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach, które w tym roku odbywają się w dniach 17 – 19 marca.
W marcu odbędzie się również Szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin.
Na szkolenie wyjazdowe i chemizacyjne można zapisać się u doradcy MODR w poniedziałek i w piątek w pokoju nr 12 Urzędu Gminy w Latowiczu w godzinach 7.45 – 15.45
Gminna Olimpiada Wiedzy o WGDiP 2017

24 lutego w Urzędzie Gminy w Latowiczu odbyła się kolejna Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Swoją wiedzę sprawdziło 31 pań, które odpowiadały na 40 pytań z szerokiego zakresu różnych aspektów prowadzenia gospodarstwa domowego.
Po zakończeniu prac komisji, której przewodniczyła pani Henryka Borkowska – pracownik siedleckiego oddziału MODR ogłoszono wyniki. Najlepiej na pytania odpowiedziała pani Agnieszka Tylman z Transboru. Po zaciętej dogrywce II miejsce zdobyła pani Ewa Zielińska z Bud Wielgoleskich a III miejsce pani Karolina Bogusz z Oleksianki. Organizatorem konkursu był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Urząd Gminy w Latowiczu, który uczestniczkom ufundował nagrody. Sekretarz Gminy, pani Lilla Barbara Zgódka wręczyła laureatkom pamiątkowe dyplomy, które jednocześnie są przepustką do etapu powiatowego Olimpiady.
Wszystkim paniom gratulujemy i zapraszamy na następną edycję konkursu.
Awaria wodociągu

Informujemy o awarii sieci wodociągowej zasilanej z SUW Chyżyny. Awaria dotyczy miejscowości: Wielgolas, Budy Wielgoleskie, Transbór. Przewidywany czas usunięcia awarii 27.02.2017 - 28.0.2017r.
Za utrudnienia przepraszamy.
ZADBAJMY O CZYSTE POWIETRZE W NASZEJ GMINIE !

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Według szacunków Komisji Unii Europejskiej z powodu zanieczyszczeń powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 tys. mieszkańców Polski. Smog nie jest problemem tylko dużych miast. W sezonie grzewczym to problem także mieszkańców naszej gminy. Przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza na obszarze woj. mazowieckiego dotyczą kilku szkodliwych substancji, które wywołują negatywne skutki dla zdrowia ludzi. Powodują kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę szczególnie w czasie wysiłku. Choroby serca (nadciśnienie, zawał), alergie, infekcje płuc, choroby spojówek. Są to substancje rakotwórcze, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Najwięcej zanieczyszczeń emituje spalanie w domowych piecach odpadów i węgla o niskiej jakości. Duży wpływ ma również transport drogowy (spaliny samochodowe).
- Dlatego Szanowni Mieszkańcy zacznijmy walczyć o czyste powietrze i o nasze własne zdrowie.
- Nie spalajmy śmieci w piecach tj. plastikowych butelek, odzieży, starych lakierowanych mebli itd.!
- Nie spalajmy paliwa złej jakości!
- Korzystajmy z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach np. rowerem bądź pieszo!
- Wymieńmy przestarzałe kotły na lepsze spełniające odpowiednie normy!
- Rozważmy niskoemisyjne systemy grzewcze oparte na gazie!
Najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie budynku do istniejącej sieci gazowej. To najbardziej ekologiczne, ale także ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu we własnym zakresie możemy ograniczyć niską emisję. Będziemy mieli czystsze powietrze, a co za tym idzie, będzie zdrowiej się żyło.
Gaz ziemny spala się bez powstawania dymu i sadzy co odciąża środowisko naturalne i eliminuje działania z utrzymaniem czystości. Jest jednym z najczystszych paliw i ma nieoceniony wkład w eliminację nadmiernych ilości dwutlenku węgla, siarki, sadzy i pyłów. W efekcie tego otoczenie pozostaje czystsze, co korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Korzystanie z gazu ziemnego to wygoda, efektywność, bezpieczeństwo i ciągłość dostaw.
Za spalanie śmieci w piecach grozi kara grzywny do 5000,00 zł oraz kara aresztu do 30 dni.
73 rocznica próby odbicia więźniów
W dniu 12 lutego 2017 roku odbyła się uroczystość obchodów 73 rocznicy próby odbicia Polaków więzionych przez hitlerowców w budynku szkoły w Latowiczu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele rzymskokatolickim w Latowiczu. Następnie uczestnicy udali się na przed budynek szkoły gdzie dokonano złożenia kwiatów pod tablica upamiętniającą to wydarzenie. Następnie w hali sportowej młodzież szkolna przedstawiła program artystyczny, po którym głos zabrali zaproszeni goście, m.in. wicewojewoda Sylwester Dąbrowski,poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, starosta miński Antoni Jan Tarczyński, radny powiatowy Zbigniew Piłatkowski, przedstawiciel kombatantów Franciszek Zwierzyński, wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, przewodniczący kombatantów oddziału "Gołąb" w Garwolinie.
OGŁOSZENIE o sprzedaży samochodu służbowego w formie licytacji ustnej

-
Do pobrania:
- Ogłoszenie o sprzedaży
|
|
60 tys. złotych dla małych gospodarstw

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza na szkolenie nt. "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Szkolenie odbędzie się w dniu 20 lutego 2017 r. o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Gminy w Latowiczu
Nabór wniosków rusza już w marcu. Sprawdż czy Twoje gospodarstwo kwalifikuje się do programu.
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz w sprawie wyników otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych na terenie Gminy Latowicz w roku 2017 w
zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu
Zarządzenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu.
IX halowy turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Latowicz

W dniach 28.01.2017 oraz 29.01.2017 odbył się IX turniej piłki nożnej halowej o Puchar Wójta Gminy Latowicz. Turniej zorganizowany został w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 2004 i młodsi oraz OPEN.
Do turnieju zgłosiło się 28 drużyn.
Pierwszego dnia swoje mecze rozegrali zawodnicy z rocznika 2004. Zgłoszone drużyny zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów w których rywalizowali w systemie "każdy z każdym". Zespoły z miejsc 1-4 awansowały do kolejnego etapu rozgrywek. Do ćwierćfinałów awansowały drużyny Pogoń Siedlce I, Błysk Wielgolas II, Mazowsze Miętne I, SPF Sabio Miętne I, SPF Sabio Miętne II, Pogoń Siedlce II, Kolektyw Oleśnica I oraz Watra Mrozy.
Po rozegraniu ćwierćfinałów, awans dalej wywalczyły drużyny Pogoń Siedlce I, Mazowsze Miętne I, SPF Sabio Miętne I oraz Watra Mrozy. W bezpośrednich pojedynkach pomiędzy Pogonią i Mazowszem lepsza okazała się drużyna z Siedlec i tym samym cieszyła się z awansu do finału. W drugim półfinale Watra Mrozy nie sprostała drużynie SPF Sabio I i w meczu o trzecie miejsce przyszło jej rywalizować z Mazowszem Miętne. Mecz o trzecie miejsce, w regulaminowym czasie gry nie przyniósł rozstrzygnięcia i o roztryśnięciu rywalizacji decydowały rzuty karne. Te lepiej wykonywali zawodnicy z Miętnego i to oni cieszyli się ze zwycięstwa.
W finale, po zaciętym spotkaniu górą była Pogoń Siedlce, która to obroniła tym samym tytuł zdobyty w ubiegłym roku.
Dla najlepszych drużyn oraz zawodników, ufundowane były nagrody które uczestnicy otrzymali z rąk Wójta Gminy Latowicz – Bogdana Świątka Górskiego.
-
Klasyfikacja końcowa rozgrywek:
- Miejsce I: Pogoń Siedlce II
- Miejsce II: SPF Sabio Miętne I
- Miejsce III: Mazowsze Miętne I
- Miejsce IV: Watra Mrozy
-
Nagrody indywidualne:
- Najlepszy bramkarz: Marcin Makulec - Mazowsze Miętne I
- Najlepszy strzelec: Igor Strzałek - Pogoń Siedlce I
- Najlepszy zawodnik: Szymon Kaczyński – SPF Sabio
W dniu 29.01.2017 rozegrany został turniej w kat. OPEN zespoły zostały podzielone na 4 grupy i rozegrały swoje mecze systemem „każdy z każdym” . Nagrody w postaci pucharów, medali oraz nagród rzeczowych dla najlepszych drużyn oraz zawodników otrzymali z rąk Wójta Gminy Latowicz Bogdana Świątka - Górskiego. Klasyfikacja końcowa rozgrywek:
- Miejsce I: Gym Siennica
- Miejsce II: FC Drzewce
- Miejsce III: CKWS Laliny
- Miejsce IV: Margo
-
Nagrody indywidualne:
- Najlepszy bramkarz: Kamil Jastrzębski (Gym Siennica)
- Najlepszy strzelec: Dawid Matak (Gym Siennica)
- Najlepszy zawodnik: Hubert Oszkiel (CWKS Laliny)
Serdeczne podziękowania za przybycie dla zawodników, trenerów i gości oraz organizatorów za trud włożony w przygotowanie tych zawodów.
W najbliższą sobotę tj. 04.02.2017r. w ramach IX turnieju piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Latowicz, swoje umiejętności pokażą zawodnicy z rocznika 2008. Zapraszamy do kibicowania.
XV edycja Ogólnokrajowego Konkursu BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.
-
Organizatorami konkursu są:
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Państwowa Inspekcja Pracy,
- Inne instytucje, organizacje i instytuty naukowo-badawcze działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz producenci maszyn i urządzeń rolniczych (po zadeklarowaniu udziału w organizacji Konkursu).
W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczone w KRUS. Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym.
Rolnicy zainteresowani udziałem w Konkursie powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w placówkach terenowych Kasy oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl.
Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć do najbliższej Placówki Terenowej KRUS w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2017r.
-
Do pobrania:
- Karta zgłoszeniowa
- Regulamin konkursu
Karetka pogotowia w Latowiczu.

Uprzejmie informujemy, że od 01.02.2017 roku od godz. 0:00 rozpocznie dyżur karetka pogotowia ratunkowego w składzie dwuosobowym, tj. ratownik medyczny oraz ratownik medyczny-kierowca
Zgodnie z Planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego dysponentem ambulansu jest Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "RM-MEDITRANS" w Siedlcach.
Informujemy, że ambulans pogotowia ratunkowego realizuje tylko wezwania nagłe w razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia powodującego zagrożenie życia
Do pobrania:
Dotacje WFOŚiGW do wymiany pieców dla mieszkańców

Informujemy, że Gmina Latowicz sonduje zainteresowane programem dot. wymiany pieców dla mieszkańców w celu podjęcia decyzji o przystąpieniu do programu (złożeniu wniosku) pozwalającego na uzyskanie dotacji w wysokości do 75% kosztów kwalifikowanych do wymiany starych źródeł ciepła (kotłów) ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Maksymalna do uzyskania kwota dotacji to 5 000,00 zł brutto na jeden budynek mieszkalny, z przeznaczeniem na zakup nowego kotła (z elementami dodatkowymi tj. zasobnikiem c.w.u., podajnikiem) oraz czujnika tlenku węgla (czadu) – na tzw. koszty kwalifikowane projektu.
Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o wypełnienie ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE i złożenia go w terminie do dnia 3 lutego 2017 r. – najpóźniej (liczy się data złożenia ZGŁOSZENIA w Kancelarii Urzędu Gminy Latowicz p. 11 lub w pokoju 15.)
-
Do pobrania:
- Pozostałe informacje
- Wniosek
Ocena jakości wody

-
Do pobrania:
- Ocena jakości wody
Posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Latowiczu

W dniu 13 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Latowiczu odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Latowiczu. W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: dh. st. bryg. Jarosław Ufnal Komendant Powiatowy PSP w Mińsku Mazowieckim, dh. st. bryg. Paweł Parobczak Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim, Wiesława Kosobudzka Dyrektor Zespołu Szkół w Latowiczu, Komisja Rewizyjna Oddziału Gminnego Związku OSP RP, prezesi i naczelnicy OSP z terenu gminy Latowicz.
Prezes Paweł Kania złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Latowiczu oraz jednostek OSP za rok 2016. Ze sprawozdania wynika, że zorganizowano XI Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Latowiczu, gminne zawody sportowo-pożarnicze oraz ćwiczenia gminne OSP. OSP Chyżyny zorganizowało uroczystość 100-lecie powstania. Druhowie z terenu Gminy Latowicz uczestniczyli w Święcie Strażaka, Powiatowym Dniu Strażaka. Jednostka OSP Budy Wielgoleskie ze swoim ponad 60-letnim pożarniczym Starem 20 reprezentowała naszą gminę na Politechnice Warszawskiej, gdzie odbył się IX Ogólnopolskie Sympozjum Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów. Uczestniczyli też w Mińskim Zlocie Pojazdów Zabytkowych WARKOT 2016, w Domu Pomocy Społecznej w Mieni oraz w Bazylice Katedralnej Świętego Michała i Floriana w Warszawie.
Na terenie gminy Latowicz w 2016 roku miało miejsce kilkanaście miejscowych zagrożeń tj. wypadki drogowe, wyłamane drzewa oraz pożary traw, nieużytków, kotłowni. Najwięcej wyjazdów odnotowała jednostka z OSP Latowicz – 38 i OSP Redzyńskie – 13, pozostałe jednostki wyjeżdżały średnia 1 – 4 razy w roku.
Z budżetu Gminy Latowicz w roku 2016 na Ochotnicze Straże Pożarne została wydana kwota 199 400,98,84 zł, na którą składało się: remonty remiz, zakup sprzętu pożarniczego, w tym 2 używanych samochodów pożarniczych, remonty sprzętu pożarniczego, zakup paliwa, ubezpieczenia oraz badania lekarskie strażaków i kierowców.
-
Pliki do pobrania:
- Sprawozdanie za rok 2016
- Statystyka zdarzeń
Przygarnij psa

Przy drodze pomiędzy Strachominem, a Oleksianką błąka się pies, który jest bardzo łagodny i przyjazny. Właściciel zwierzęcia lub osoby, które chciałyby przygarnąć psa proszone są o kontakt z Urzędem pod numerem telefonu (25) 752 10 90 w.17 w godzinach pracy Urzędu.
|
|
|
XX sesja Rady Gminy Latowicz

Sesja zwołana została na dzień 24 stycznia br. (wtorek), na godz. 10.00 w Urzędzie Gminy.
Zaplanowano podjęcie 5 uchwał. Dotyczą one kwestii finansowych tj. zmian w budżecie na rok 2017 oraz udzielania dotacji dla spółek wodnych a także spraw związanych z oświatą tj. doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Ponadto, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych przedstawi sprawozdanie z wykonania w roku 2016 Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Na sesję w celu przedstawienia informacji na temat działalności w zakresie świadczenia usług medycznych dla mieszkańców Gminy Latowicz zaproszony został pan Paweł Żuk - Prezes Zarządu Centrum Medyczno – Diagnostycznego.
Szczegółowy porządek obrad sesji znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Informacja Głównego Lekarza Weterynarii

Informacja dla hodowców drobiu w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków
Do pobrania:
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Komunikat w sprawie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków
-
Do pobrania:
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
- Rozporządzenie
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii
Ogłoszenie Wójta Gminy Latowicz

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie gminy Latowicz w 2017 roku.
Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej.
Szkolenie o zdrowym odżywianiu

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim zaprasza na szkolenie nt. "Zasady zdrowego żywienia. Wpływ pochodzenia produktów żywnościowych na zdrowie człowieka". Szkolenie odbędzie się w dniu 17 stycznia 2017 r. o godzinie 9,30 w sali narad Urzędu Gminy w Latowiczu.
Organizator – Sławomir Włodarczyk
REALIZACJA PROGRAMU USUWANIA AZBESTU I WYROBÓW ZAWIERAJACYCH AZBEST Z TERENU GMINY LATOWICZ - IX ETAP

Wójt Gminy Latowicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie w 2017r., odbioru bądź demontażu i odbioru odpadów zawierających azbest pochodzących z pokryć dachowych. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, rolnicy, posiadający na terenie gminy Latowicz budynki mieszkalne lub gospodarcze pokryte wyrobami zawierającymi azbest.
Dofinansowaniu podlegają w 100% koszty odbioru lub demontażu i odbioru odpadów niebezpiecznych zawierających azbest pochodzących z pokryć dachowych w postaci płyt falistych oraz płaskich.
Na podstawie złożonych wniosków Gmina Latowicz wystąpi z wnioskiem o udzielenie dofinansowania do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska udziela dotacji do 85% kosztów zadania, pozostałe 15% pochodzi z budżetu Gminy Latowicz.
Z dofinansowania mogą korzystać mogą osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości, budynków mieszkalnych i budynków gospodarczych zlokalizowanych na terenie gminy Latowicz.
Dofinansowanie, zgodnie z regulaminem przyznawania dotacji WFOŚiGW nie obejmuje osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz nieruchomości, na których inna osoba prowadzi działalność gospodarczą (np. domownik).
Dofinansowanie nie obejmuje osób, które we własnym zakresie dokonały czynności demontażu oraz przekazania do unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, i występują z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.
Urząd Gminy Latowicz może odmówić uwzględnienia wniosku w całości w przypadku znacznych ilości zgłaszanego do odbioru lub demontażu azbestu. Zgłaszane ilości mogą być porównywane z inwentaryzacją azbestu dostępną w Bazie Azbestowej.
Wniosek należy złożyć w pokoju nr 15 Urzędu Gminy w Latowiczu, ul. Rynek 6, 05-334 Latowicz, w godz. 8.00-15.00. Nabór trwa do 13 stycznia 2017 r.Wnioski o dofinansowanie będą realizowane według kolejności ich składania do momentu, kiedy szacowany koszt zadania obejmującego demontaż, odbiór, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Latowicz w 2017 r. przekroczy kwotę jaka Gmina zamierza przeznaczyć na sfinansowanie powyższego zadania przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
UWAGA!
Dofinansowanie nie pokrywa kosztów związanych z zabezpieczeniem więźby dachowej oraz zakupem i montażem nowych pokryć dachowych oraz kosztów uzgodnień i dokumentacji technicznej.
- Zainteresowanie osoby zobowiązane są do złożenia następujących dokumentów:
- Wniosek o odebranie odpadów zawierających azbest (pobierz)
- Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest (pobierz)
- Informacja o wyrobach zawierających azbest (pobierz)
- Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące pomocy publicznej (pobierz)
- Oświadczenie właściciela/zarządcy nieruchomości (pobierz)
- Kopia zgłoszenia zamiaru wykonania robot budowlanych polegających na demontażu azbestowych pokryć dachowych
UWAGA!
-
W przypadku demontażu należy dokonać zgłoszenia wykonania robót budowlanych polegających na demontażu pokryć dachowych w Wydziale Architektury i
Budownictwa Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, a kopię zgłoszenia załączyć do wniosku.
- Formularz zgłoszenia demontażu pokryć budowlanych (pobierz)
- Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości (pobierz)
-
W przypadku osób prowadzących działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej,
rybnej i leśnej, należy dodatkowo złożyć następujące dokumenty:
- Formularz informacji przedstawianych przez Wnioskodawcę (pobierz)
- Oświadczenie wnioskodawcy o otrzymaniu/nieotrzymaniu pomocy (pobierz)
Podatki i opłaty w roku 2017

Na sesji w dniu 2 grudnia br. Rada Gminy Latowicz zdecydowała o stawkach podatków i opłat, które obowiązywać będą na terenie Gminy Latowicz w roku 2017.
Podatek rolny, podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych pozostawiono bez zmian w porównaniu z rokiem 2016. Jedyną nowością jest tu wprowadzenie zwolnienia w podatku od nieruchomości odnośnie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji jako drogi wewnętrzne.
Podwyższono opłaty za wodę oraz za ścieki (kanalizację). Dla gospodarstw domowych podwyżka wyniosła 6gr netto plus podatek VAT za 1m³ wody oraz 50gr netto plus podatek VAT za 1m³ odprowadzonych ścieków. Dla pozostałych odbiorców podwyżka wyniosła 12gr netto plus podatek VAT za 1m³ wody oraz 50gr netto plus podatek VAT za 1m³ odprowadzonych ścieków. Natomiast opłatę abonamentową dla odbiorców wody obniżono o 17gr netto plus podatek VAT.
Ponadto, bez zmian pozostały na rok 2017 opłaty za odbiór odpadów (w tej sprawie nie podejmowano uchwały). Nadal wynosić one będą 5zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych oraz 16zł od osoby za odbiór odpadów niesegregowanych.